Niedawno założyciel niesławnego serwisu z torrentami, Pirate Bay, uruchomił usługę anonimowej rejestracji domen internetowych „Njalla”. Njalla ma być skoncentrowana na prywatności i być odpowiedzą na zwiększone zainteresowanie pozyskaniem domen bez podawania swoich danych. Za rejestrowane w ten sposób domeny będzie można płacić m.in. w bitcoinach.

Założyciel Pirate Bay, Peter Sund, pokłada wielkie nadzieje w prywatności i dlatego zdecydował się zaoferować anonimową rejestrację domen. Słowo Njalla pochodzi z języka lapońskiego i opisuje metodę trzymania z daleka „nieproszonych gości”. Dostęp do anonimowych domen jest ograniczony ponieważ niemal wszystkie serwisy wymagają podania danych osobowych podczas rejestracji.

Njalla weźmie winę na siebie

W swojej wypowiedzi dla serwisu Torrentfreak Sunde wyjaśnił:

„Njalla jest potrzebna, ponieważ nasze społeczeństwo zmierza w złym kierunku w kwestii prawa do anonimowości. W trakcie, gdy social media wywierają na nas presję, aby być mniej anonimowym, a usługi centralizują się, potrzebujemy alternatyw.”

W swojej istocie Njalla będzie kupować domeny w miejsce swoich klientów. Firma sama siebie opisuje jako „rozsądnie pijaną osobę, która przyjmuje na siebie winę za twoje wybryki”.

„Kiedy kupujesz domenę w naszym systemie, tak naprawdę kupujmy ją dla siebie. My będziemy faktycznymi właścicielami domeny i nie jest to właścicielstwo przez pośrednika, jak ma to miejsce u innych dostawców. To Ty masz jednak pełną kontrolę nad swoją nazwą. Możesz wykorzystywać nasze dane i serwery DNS lub używać swoich własnych danych.”

Anonimowa rejestracja domen za BTC

Zespół stojący za Njallą ma wcześniejsze doświadczenie w projektach takich jak wspominane wczesnej PirateBay, ale również Flattrs i VPN i-Predator. Zdaniem deweloperów, kwestie zapewnienia użytkownikom prywatności internetowej nie są im obce. Sam Sunde został skazany w 2009 roku za naruszenie praw autorskich, jednak nie boi się, że użytkownicy będą wykorzystywać jego nowe narzędzie do hostowania stron z pirackimi treściami. Jak można się było spodziewać przy takim zespole i modelu biznesowym, Njalla będzie przyjmować płatności w kryptowalutach. Możliwa ma więc być anonimowa rejestracja domen za BTC, ale również za litecoin, monero i dash.