I nie tylko na Bitcoina. Państwo-wyspa na Bliskim Wschodzie jest coraz bardziej zainteresowane pracą nad kryptowalutami i związanymi z nimi regulacjami. Nawiązując do wypowiedzi Khalida Al Rumaihiego, dyrektora zarządzającego Rady Rozwoju Ekonomicznego, Bahrajn patrzy optymistycznie na Bitcoina.

Jednak nie powinno być to odczytywane jako stuprocentowe zaangażowanie rządu żeby zostać pierwszym krajem na świecie z gospodarką opartą na kryptowalutach. Ale wciąż pokazuje to ambicje aby zostać liderem w tym obszarze.

Dobry plan

Bahrajn ostatnio utworzył “Regulacyjną Piaskownicę” po to by testować różne regulacje, ich efekty na firmy i rozwój kryptowalut. Bahrajn podjął dodatkową akcję w ramach zabawy z regulacjami: Jest to emitowanie obligacji w cyfrowej walucie w celu eksperymentowania z technologią blockchain. Cztery firmy już zaaplikowały żeby zostać częścią tego programu. Dwie z nich otrzymały pozwolenie od banku centralnego.

W nawiązaniu do słów Rumaihiego, Ministerstwo Finansów Bahrajnu jest również zainteresowane zaadoptowaniem cyfrowej waluty i zaakceptowało pomysł emitowania obligacji w kryptowalucie. Dodatkowo widoczna jest kooperacja z innymi państwami Bliskiego Wschodu w tym obszarze. Giełda kryptowalut z Arabii Saudyjskiej chce rozszerzyć swoją działalność na Bahrajn; Zjednoczone Emiraty Arabskie poszerzają swoją strefę ekonomiczną w Abu Dhabi, żeby otworzyć się na większą ilość graczy z branży FinTechu. W państwach Zatoki powstał już Regionalny Ekosystem FinTechu, którego celem jest rozwój m.in. kryptowalut i blockchain.

Bahrajn jako lider?

Wygląda na to, że Bahrajn patrzy optymistycznie na Bitcoina, kryptowaluty i blockchain – widząc taką postawę rządu można odczuć, że postrzega on jak rynek finansowy jest kształtowany przez nowe technologie. To jest sam środek powstawania nowej technologii i rozwoju blockchain, dzięki czemu nowa era transakcji osobistych jest już widoczna.

Liczne eksperymenty, kooperacje i dyskusje pokazują otwartość Bahrajnu na nowe technologie. Państwo-wyspa ma szansę zostać liderem w adopcji kryptowalut. Możemy mieć nadzieję, że Bahrajn stworzy atmosferę sprzyjającą rozwoji kryptowalut, na której inne państwa będą mogły się wzorować. Obecnie jest to bardzo kluczowe, ale samo nastawienie Bahrajnu napawa optymizmem.