Obecnie istnieje dokładnie 1592 bankomatów Bitcoin (nazywane również BTMs, Bitcoin Teller Machines) w 59 krajach na świecie. Niezaprzeczalnym liderem są Stany Zjednoczone, w których zlokalizowane jest prawie 1000 bankomatów Bitcoin. Kanada i Zjednoczone Królestwo zajmują 2 i 3 miejsce z 255 i 85 bankomatami.

bankomat bitcoin

Ilość bankomatów Bitcoin na świecie. Źródło: cryptoanswers.net

Nie tylko Bitcoin

Wszystkie te bankomaty obsługują Bitcoina, jednak w zależności od bankomatu można kupić i sprzedać różne kryptowaluty. Wciąż, ich liczba jest znacząco niższa. Dla przykładu, Ether można kupić i sprzedać tylko w 153 bankomatach (10% wszystkich bankomatów tego typu). Szczerze powiedziawszy, liczba 1592 maszyn nie jest szczególnie imponująca. Chyba, że weźmiemy pod uwagę fakt…

…że ich liczba rośnie wykładniczo…

…i wtedy możemy pomyśleć o tym jak o boom. Z takim tempem wzrostu możemy spodziewać się podwojenia ich liczby do końca roku. Mimo, iż liczba bankomatów Bitcoin rośnie najszybciej w USA,  to podobny scenariusz jest prawdopodobny także w innych krajach. Wraz ze wzrostem ich popularności w USA, na innych rynkach zwiększy się popyt na nie.

Dlaczego warto wybrać bankomat Bitcoin?

Po pierwsze, funkcjonalność jest bardzo podobna do zwykłego bankomatu. Nawet jeżeli sam proces wpłat/wypłat delikatnie się różni, to intuicyjność pozostaje taka sama:

  1. Wprowadź adres Bitcoin do wpłaty
  2. Włóż pieniądze do bankomatu
  3. Potwierdź operację

Wystarczy, że naciśniesz parę guzików, aby kupić lub sprzedać Bitcoiny. Zależy to od rodzaju BTM, ponieważ mają one mała wadę. We wszystkich z nich jesteś w stanie kupić Bitcoiny, ale tylko 40% z nich ma możliwość konwersji Bitcoina na gotówkę w konkretnej walucie.

Do plusów korzystania z bankomatów trzeba zaliczyć fakt że nie istnieje potrzeba posiadania konta bankowego, żeby skorzystać z usługi. Można bez problemu zamienić gotówkę na kryptowaluty bezpiecznie i natychmiastowo. Cała transakcja trwa nie dłużej niż minutę. W dodatku nie potrzeba portfela, ponieważ taki bankomat może wydrukować kod QR, który później można zeskanować.

A jeżeli chcesz komuś podarować kryptowaluty w prezencie, bankomat Bitcoin również w tym pomoże.