Początek lutego jest bardzo trudny dla całego rynku kryptowalut. Od pierwszych dni miesiąca coinmarketcap pokazuje znaczące spadki wartości praktycznie każdej kryptowaluty. Dzisiaj Bitcoin notuje najniższą cenę od 13 listopada – 6 079 USD, jak podaje coinmarketcap. Oznacza to, że od ATH osiągniętego niespełna dwa miesiące temu – ponad 20 000 USD, wirtualne złoto straciło blisko 70% wartości.

Trzeba pamiętać, że aktualna korekta nie jest tak naprawdę niczym nowym dla Bitcoina. Życiorys wirtualnego złota obfituje nie tylko w drastyczne wzrosty, ale także w spektakularne spadki. Jedna z największych redukcji ceny miała miejsce w kwietniu 2013 roku, kiedy to w przeciągu zaledwie 3 dni Bitcoin stracił ponad 80%. Cena największej kryptowaluty spadła z 259 USD do zaledwie 45 USD.

Altcoiny podążają za królem

Cena altcoinów przyzwyczaiła nas do tego, że w obliczu korekty podąża za zmianą wartości Bitcoina. Nie inaczej jest w obecnym przypadku. Kiedy wirtualne złoto straciło blisko 20% w przeciągu ostatnich 24 godzin, pozostałe kryptowaluty doznały jeszcze większych strat. Wśród 10 największych altcoinów spadki sięgają od 20% do 30%. Jak dotkliwa jest korekta, najlepiej pokazuje obecna kapitalizacja rynku, która obecnie spadła poniżej 300 mld USD, według coinmarketcap.

Odpowiedzialne Chiny?

Spadki na rynku częściowo mogą być wywołane doniesieniami z Chin, gdzie władze planują zakazać handlu kryptowalutami nie tylko na lokalnych giełdach, ale także zagranicznych. Już w ubiegłym roku rząd Chin wprowadził zakaz dla giełd kryptowalut i inwestycji w ICO, jednak okazał się on mało skuteczny.