Czy kiedykolwiek będziemy mogli uznać Bitcoina za narodową walutę? Czy możecie sobie wyobrazić cały system gospodarczy oparty na kryptowalutach i technologii Blockchain? Teoretycznie byłoby to rozwiązanie idealne. Dzięki bezpieczeństwu, jakie zapewnia ta technologia, można by ją wykorzystać przy głosowaniach podczas wyborów, lub do utworzenia całej infrastruktury w urzędach, dzięki której obywatele mogliby załatwiać większość spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Szybkość oraz niski koszt transakcji również należą do atutów tej technologii.

Bitcoinizacja Wenezueli

Powyższe powody sprawiły, że wiele osób zaczęło dyskutować na temat “Bitcoinizacji” walut narodowych. Czy porzucenie dobrze nam znanych walut na rzecz Bitcoina ma sens? Pytanie to jest szczególnie istotne w odniesieniu do takiego państwa jak, chociażby Wenezuela. Hiperinflacja sprawiła, że waluta narodowa Boliwar, praktycznie straciła na wartości. Wenezuelczycy w celu ochrony przed hiperinflacją powoli zaczynają akceptować tylko płatności w Bitcoinach. Możliwe, że mityczna Bitcoinizacja właśnie się rozpoczęła, a Bitcoin okaże się ostatnią deską ratunku dla Wenezuelskiej gospodarki.

Jeszcze musimy zaczekać

Teoretycznie Bitcoinizacja może się zdarzyć w pewnym momencie, lecz w praktyce obecny system gospodarczy nie jest jeszcze na to gotowy. Kryptowaluty muszą wpierw nieco dojrzeć, aby móc myśleć o takich zmianach. Jeśli kiedykolwiek to się stanie, to z pewnością będzie to w małym państwie z niewielką populacją żyjącą raczej na wysokim poziomie. Wszystko dlatego, że do korzystania z kryptowalut potrzebujemy prądu, dostępu do internetu, komputera lub smartfona. Tak więc taka technologia nie miałaby raczej racji bytu w krajach Trzeciego Świata.

Zbyt wiele małych rzeczy

Na rozwój Bitcoina mają wpływ również inne rzeczy takie jak: duża zmienność cen Bitcoina, ograniczony rozmiar bloku transakcyjnego, brak kontroli ze strony instytucji finansowych itp. W tym momencie jest zbyt dużo małych rzeczy, które powstrzymują rozwój BTC i sprawiają, że zapewne w najbliższym czasie nie będzie nam dane ujrzeć Bitcoina w postaci pełnoprawnego i jedynego środka płatniczego w jakimś kraju. Możliwe jednak, że pewnego dnia po wielu latach rozwoju technologii Blockchain, pewnej kryptowalucie uda się przejąć pałeczkę od narodowej waluty i zastąpić jej miejsce.