W Katalonii na 1 października zaplanowano referendum dotyczące odłączenia regionu od Hiszpanii. Według raportu BBC News, hiszpański rząd zagroził przejęciem kontroli nad finansami Katalonii w przeciągu 48 godzin, jeżeli nie zostanie odwołane głosowanie w kwestii niepodległości.

Jullian Assange, założyciel Wikileaks, natychmiast poparł referendum wraz z odniesieniem do Bitcoina, za pośrednictwem twittera.

Wsparcie Wikileaks

Głosowanie jest wynikiem wieloletnich opłat regionu Katalonia do skarbu państwa, przewyższających pieniądze otrzymywane na usługi publiczne. Rząd zagroził, że przejmie kontrolę nad rządowymi transakcjami Katalonii, aby nie dofinansowywać nielegalnych czynów. Hiszpański minister finansów Cristobal Montoro stanowczo mówi:

Podjęte kroki gwarantują, że chociażby jedno euro nie zostanie wydane na finansowanie nielegalnych działalności.

Bitcoin nie jest kontrolowany przez żaden rząd, dzięki czemu jest to waluta odporna na jakiekolwiek geopolityczne przewroty. Dzięki stabilności, wielu fachowców określa Bitcoina “wirtualnym złotem”.

Post Assange mógł sugerować, że tym którzy pragną wolności finansowej bez możliwości interakcji władz, mogą znaleźć odpowiedź w Bitcoinie i innych kryptowalutach.