Czym jest Bitcoin

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin to przykład cyfrowej waluty, która jest tworzona i przechowywana elektronicznie.

Kto stworzył bitcoin?

Stworzenie Bitcoin przypisuje się programiście Satoshi Nakamoto, który zaproponował elektroniczną formę pieniądza opartą o dowód matematyczny. Główną ideą było stworzenie zdecentralizowanej waluty, niezależnej od jakichkolwiek rządów czy organizacji, która może być błyskawicznie przesłana po całym świecie z bardzo niskimi opłatami za transakcje.

Jak powstają bitcoiny?

Zamiast drukowania przez bank centralny jak w przypadku dolarów, bitcoiny są tworzone przez komputery na całym świecie. Używają one specjalistycznego oprogramowania do rozwiązywania problemów matematycznych, które przetwarzają transakcje w bitcoinach. Nazywa się to wydobywaniem. Formuła matematyczna jest publicznie dostępna i może być sprawdzona przez każdego. Oprogramowanie do wydobywania jest otwarte – również je każdy może sprawdzić i upewnić się, że robi to, co mówi.

Więc w jaki sposób podaż jest ograniczona?

Istnieją zasady, które pozwalają na stworzenie przez górników w sumie 21 milionów bitcoinów. Nie znaczy to jednak, że Bitcoinów nie da się dzielić na mniejsze części. Najmniejsza jednostka nazywa się “Satoshi” i jest warta jedną stumilionową bitcoina.

Jak ustalana jest wartość bitcoina?

Wartość bitcoina ustalana jest przez ekonomię i zasady popytu i podaży.

Cechy bitcoina

Bitcoin ma wiele ważnych cech, które wyróżniają go na tle tradycyjnych walut.

 1. Transparentność
  Detale każdej transakcji, jaka kiedykolwiek miała miejsce są przechowywane na blockchainie, który przypomina ekonomiczny rejestr. Każdy członek rynku ma kopię tego rejestru.
 2. Anonimowość
  Adresy bitcoin nie są powiązane z danymi osobowymi.
 3. Decentralizacja
  Sieć bitcoin nie jest kontrolowana przez centralną jednostkę. To znaczy, że nikt nie ma władzy, by nadużywać systemu dla własnych korzyści. Co więcej, system pracuje, nawet gdy część jego członków jest offline.
 4. Łatwość użycia
  Otwarcie konta w banku to długi i żmudny proces, z wieloma utrudnieniami. Adres bitcoin można stworzyć w minutę, bez opłat i przeszkód.
 5. Niskie opłaty za transakcje
  Banki pobierają opłatę za transfery międzynarodowe. Bitcoin nie.
 6. Nieodwracalne transakcje
  Nie da się wpłynąć na transakcje, gdy już dostała się do blockchainu.

Podsumowując, wydaje się, że bitcoin ma przed sobą obiecujące perspektywy. Już wykonał wielkie skoki w rozwoju od jego publikacji około dziesięć lat temu. Co więcej, technologia blockchain już teraz zmienia sposób prowadzenia przedsiębiorstw, a jej nowe zastosowania są znajdowane każdego dnia.

Zachęcamy wszystkich do poszerzenia wiedzy o kryptowalutach i sposobach działania technologii blockchain.