Platforma inwestycyjna, która zgromadziła bardzo dużą społeczność – BitConnect ogłosiła na blogu, że zamykana swoją działalność.

Powołując się na “złą prasę”, dwa listy z Teksasu i Karoliny Północnej od regulatorów oraz ciągłe ataki DDOS, BitConnect zakończy swój program inwestycyjny.

Ogłoszenie BitConnect

Mimo że program inwestowania zakończy się, post na blogu sugeruje, że strona będzie nadal dostarczać wiadomości i obsługiwać portfel.

BitConnect twierdzi, że pokryje wszystkie nieuregulowane należności według wartości BCC równej 363,62 USD – średniej ceny tokena z ostatnich 15 dni.

BitConnect (BCC) notowany jest obecnie na poziomie 16,79 USD, co oznacza spadek o 93%. Warto dodać, że coin jest prawdopodobnie bezwartościowy od czasu zamknięcia platformy kredytowej.

Bitconnect wykres

Oskarżenia o piramidę finansową

W ciągu ostatnich kilku miesięcy społeczność kryptowalutowa, jak również rządowe organy regulacyjne oskarżały BitConnect o prowadzenie działalności jako “piramida finansowa”. Vitalik Buterin, założyciel Ethereum, jest jednym z najbardziej aktywnych krytyków projektu.

Niejasne transakcje BitConnect skłoniły dwie amerykańskie rady papierów wartościowych z Północnej Karoliny i Teksasu do wydania nakazów zaprzestania działalności. Krajowe organy regulacyjne argumentując swoją decyzję powołały się na braki w dokumentacji finansowej oraz celowe wprowadzenie “inwestorów” w błąd.

Zbyt piękne by było prawdziwe

Według oficjalnej strony firmy, BitConnect twierdzi:

Jesteśmy otwartą platformą stworzoną w jednym bitcoinie i przestrzenią dla społeczności kryptowalut, stworzoną w celu zapewnienia wielu możliwości inwestycyjnych dzięki edukacji o kryptowalutach, gdzie możliwe jest odnalezienie niezależności, której wszyscy pragniemy, w społeczności podobnie myślących, kochających wolność jednostek, które, tak jak ty, szukają możliwości stabilizacji dochodu w bardzo niestabilnym świecie.

Użytkownicy czerpiący profity z obietnicy wysokich zysków i stale rosnącej ceny Bitcoina prawdopodobnie ponieśli ogromne straty finansowe. Jak wielu przewidywało, strona może odnieść sukces tylko wtedy, gdy cena Bitcoin rośnie. Wczorajsza korekta okazały się zbyt duża dla tego “domu z kart.”

 

AKTUALIZACJA

BCC na Coinmarketcap osiągnąło najniższy poziom – $6, jednak po osiągnięciu tej granicy, cena odbiła do góry, aby obecnie utrzymywać się na poziomie ok $29. Zastanowienie budzi to, czy jest to zasługa osób, które bez informacji o zamknięciu platformy postanowiły zainwestować „w dołku”? Z drugiej strony, niektóre teorie mówią o tym, że Bitconnect cały czas funkcjonuje, jednak pod zmienioną nazwą.

Dowbit cały czas monitoruje sytuację związaną z tym projektem.