Jesteście czasem zmieszani różnicą między Bitcoin, a jego hard forkiem – Bitcoin Cash? Najwyraźniej sprzedawca internetowy Overstock.com wpadł w tą pułapkę. Błędny kod w systemie pozwalał klientom kupować przedmioty po cenie w Bitcoinach, ale zamiast tego płacić w Bitcoin Cash. Dla przykładu zamiast zapłacić za przedmiot 1 BTC, system akceptował także opłatę 1 BCH, pomimo znacznych różnic w kursie. Innymi słowy Overstock.com traktował 1BCH, tak jakby miało taką samą wartość jak BTC.

Błąd systemu

Przez około trzy tygodnie klienci firmy mogliby płacić za zakupione towary zarówno w BTC jak i BCH, chociaż Bitcoin Cash jest wyceniany znacznie niżej. Overstock.com był pierwszym znaczącym detalistą internetowym, który zaakceptował płatności w Bitcoinie w 2014 roku. Obecnie “wirtualne złoto” notowane jest na giełdzie za $13 958,80, a wartość Bitcoin Cash wynosi $2 575,08 USD według coinmarketcap.

Refundacja środków

Jednak jeszcze bardziej bolesna dla firmy była sytuacja kiedy klient żądał zwrotu pieniędzy – firma wypłacała należność w BTC, narażając się na ogromne straty. Pozbawieni skrupułów klienci mogli wykorzystać niedopatrzenie Overstock.com, aby zrealizować pokaźne zyski.

Brian Krebs, bloger zajmujący się tematami. bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, jako pierwszy opisał ten błąd na łamach KrebsOnSecurity. Krebs dodaje że odkrył problem po zawiadomieniu klienta Overstock.

Podczas procesu płatności dla osób rozliczających się w Bitcoinie, Overstock.com podaje klientowi adres portfela Bitcoin, który można wykorzystać do zapłaty faktury i zakończenia transakcji. Ale Snyder [zainteresowany klient] odkrył, że platforma  również akceptowała Bitcoin Cash jako formę płatności. Mimo, że obecnie Bitcoin Cash jest wart około 15 procent wartości Bitcoin.

Krebs powtórzył proces w celu sprawdzenia, czy strona faktycznie akceptuje błędną kryptowalutę. Bloger opisał ten proces:

Logując się do Coinbase, wybrałem adres Bitcoin i wkleiłem go do pola „pay to”, a następnie nakazałem Coinbase wysłać 0,00475574 Bitcoin Cash zamiast Bitcoin. Strona odpowiedziała, że wpłata została zakończona. W ciągu kilku sekund otrzymałem e-mail od firmy Overstock.com, w którym pogratulowano mi zakupu i potwierdzono, że przedmioty zostaną wkrótce wysłane. Właśnie dokonałem zakupu za $78 wysyłając Bitcoin Cash o wartości około $12.

Nieuczciwi klienci mogliby kupować wartościowe przedmioty płącąc za nie w Bitcoin Cash, tylko po to aby domagać się zwrotu w Bitcoinie. Krebs kontynuuje:

Powiedzmy, że kupiłem jeden z droższych przedmiotów na Overstock.com,  np. 3-karatowy platynowy pierścień diamentowy warty $100,000. Płacę za ten towar za pomocą Bitcoin Cash. Wtedy po prostu anuluję moje zamówienie, a Overstock/Coinbase wysyła mi prawie 100 000 dolarów w Bitcoinie, czysty zysk z takiej transakcji wynosi $85,000.

Partnerstwo z Coinbase

Overstock.com współpracuje z kantorem kryptowalut Coinbase od 2014 r., umożliwiając klientom dokonywanie płatności w Bitcoinie i innych popularnych walutach, takich jak Ethereum, czy Litecoin.

Według spółki Overstock, błąd wynikał z wadliwej integracji płatności w ramach bazy danych Coinbase. Popularny kantor kryptowalut z kolei winił firmę Overstock.com, twierdząc, że „partner handlowy niewłaściwie wykorzystał naszą integrację API”.

Coinbase donosi, że błąd trwał około trzech tygodni i został już rozwiązany. Być może posłuży to jako przykład dla sprzedawców detalicznych, którzy wprowadzają płatności kryptowalutami, aby poświęcili chwilę i dobrze zrozumieli cały proces.