Społeczność kryptowalut w Brazylii dopiero raczkowała do połowy 2017 roku. W tamtym czasie do grona inwestorów należeli przede wszystkim ludzie młodzi, związani z fintech oraz miłośnicy nowinek technologicznych. Gwałtowny wzrost popularności Bitcoin i innych kryptowalut odnotowano w II i III kwartale 2017 r. Na koniec roku w kraju Samby znajdowało się ponad 1,4 mln inwestorów wirtualnych walut.

Decentralizacja przyciąga uwagę

Być może nie każdy o tym wie, ale Brazylijczycy borykają się z niezwykle wysokimi podatkami i dużą biurokracją. Co więcej w ostatnich latach, Brazylia zmaga się z kryzysem gospodarczym, z którego kraj powoli wychodzi. Takie problemy sprawiają, że wszelkie możliwości ucieczki od kontroli rządowej i finansowej oraz formalności są niezwykle pożądane.

A jak lepiej tego dokonać niż za pomocą kryptowalut?  Początkowo wydawało się, że to tylko chwilowa moda, która zaraz przeminie, ale gwałtowny wzrost cen Bitcoin wywołał ogromny popyt na rynku. To, wraz z kryzysem finansowym, z którym boryka się Brazylia, wzbudziło ogromne zainteresowanie nową technologią, a zwłaszcza możliwościami uzyskania za jej pośrednictwem znaczących zysków. Rodrigo Batista, prezes zarządu spółki Mercado Bitcoin, kryptowalutowej giełdy w Brazylii, powiedział na portalu Portal Guandu:

Zmienną, która wyjaśnia to [liczba inwestorów] jest cena Bitcoin.

Niektórzy twierdzą, że spadek rentowności innych inwestycji jest również jedną z przyczyn wzrostu liczby inwestorów. Na przykład stopy procentowe skarbu państwa – jedna z preferowanych metod inwestowania w Brazylii – były jednymi z najniższych w ostatnich latach, co skłoniło jeszcze większą liczbę osób do poszukiwania alternatywnych inwestycji. Ciekawostką jest fakt, że liczba inwestorów Bitcoin przewyższa łączną liczbę inwestorów giełdowych i skarbowych, która według portalu informacyjnego G1 wyniosła ok. 1,17 mln.

Pojawiają się nowe giełdy

Taki popyt na kryptowaluty zwiększył także zapotrzebowanie na giełdy, umożliwiając kupno i sprzedaż Bitcoina oraz altcoinów. Na Mercado Bitcoin, który niegdyś notował średnio 500 nowych użytkowników dziennie, teraz ta liczba wzrosła do 5000, co stanowi wzrost o 1000%. Inna giełda, Bitcoin ToYou, zdołała zwiększyć swój przychód ponad 50-krotnie, osiągając wynik około 468 000 USD miesięcznie.

Wzrost ten ma jednak swoją cenę. Lawina nowych użytkowników nie była czymś, co przewidywały lub na co przygotowywały się giełdy kryptowalut. Doprowadziło to do licznych skarg – w wyniku których większość giełd zaczęła pracować nad nowymi udoskonaleniami, które podołają wyższym oczekiwaniom – począwszy od dziesięciokrotnego zwiększenia liczby pracowników po pełne przeprojektowanie systemów platform. Jedna z firm, FoxBit, musiała nawet wstrzymać otwieranie kolejnych rachunków w połowie grudnia.

Nie było to jednak wystarczające, a opóźnienia w świadczeniu usług, zwłaszcza wpłaty i potwierdzenia wypłat, były mocno krytykowane przez klientów. Na brazylijskiej stronie internetowej Reclame Aqui, specjalizującej się w reklamacjach i ochronie klientów, liczba zarejestrowanych zgłoszeń wzrosła o ponad 700%, z 804 do 6490.

Klient próbował skontaktować się z pomocą techniczną, ale nie mógł uzyskać odpowiedniej odpowiedzi.

Więcej problemów?

Pomimo wzrostu popularności i sukcesu kryptowalut w Brazylii, ciemne chmury pojawiają się na horyzoncie. Na początku tego tygodnia prezes banku centralnego Ilan Goldfajn stwierdził, że wirtualne waluty są „obarczone wysokim ryzykiem i mogą stanowić klasyczną bańkę lub piramidę finansową”. Na konferencji prasowej powiedział:

Wygląda to jak typowa bańka, gdzieś po drodze przestanie rosnąć i zacznie spadać. Istnieje ryzyko powstania bańki, piramidy i nielegalnych działań.

Bank centralny stwierdził również, że takie instrumenty nie są emitowane ani gwarantowane przez władze monetarne. Nie wydaje się to mieć wpływu na inwestorów czy nawet deweloperów, ponieważ kraj ten ma już słynną kryptowalutę zwaną Nióbio Cash, która cieszy się dużym zainteresowaniem na rynku krajowym.