Pierwsza część planowanego hardfork Ethereum o nazwie Byzantium zadebiutowała w sieci testowej Ropsten. Jest to element szerszego projektu – Metropolis, który ma usprawnić działanie całej sieci oraz wprowadzić wyczekiwane nowości. O wprowadzeniu nowości na swoim twitterze poinformował twórca Ethereum – Vitalik Buterin.

Według zespołu odpowiedzialnego za rozwój, hard fork ma wejść w życie przed końcem września. Już jutro (22 września) będzie miało miejsce pierwsze zwiększenie czasu wydobycia bloku – z 23 do 30 sekund. Ma to być początek tzw. „Epoki Lodowcowej Ethereum” (Ethereum Ice Age), a kolejne spowolnienie wydobycia nastąpi 27 października podnosząc odstęp między kolejnymi blokami do 39 sekund. Więcej na temat Metropolis i nowości z nim związanych możecie przeczytać w naszym artykule.

W tym samym tweecie Vitalk potwierdził również weryfikację pierwszego dowodu z wiedzą zerową (zk-snark). Jest to ważny krok do zwiększenia anonimowości technologii blockchain ponieważ zk-snarki uznawane są za jedyny sposób przeprowadzania transakcji bez ujawniania tożsamości jej stron. Rozwiązanie to znalazło już wcześniej zastosowanie w walucie ZCash.

Premiera Byzantium przybliża nas do większej stabilności i przepustowości sieci Ethereum. W ostatnim czasie wielu użytkowników zgłaszało pewne problemy z korzystaniem z ETH. Potrzeba rozwoju technologii stojącej za 2 największą kryptowalutą jest tym większa, że korporacje takie jak Microsoft i Intel zaczynają rozwijać aplikacje oparte właśnie o protokół Ethereum.