Od początku tygodnia coinmarketcap, najpopularniejsza strona prezentująca aktualne kursy kryptowalut, pokazuje kilkunastoprocentowe spadki wartości większości wirtualnych walut. Co stoi za tą “korektą”?

Coinmarketcap zmienia algorytm

W poniedziałek coinmarketcap podał, że zmienia swój algorytm wyliczający aktualną cenę kryptowalut – odrzucone zostały dane z niektórych koreańskich giełd.

W swoim komunikacie zamieszczonym na twitterze, firma argumentuje zmianę bardzo dużą różnicą kursów (zawyżoną ceną), na giełdach koreańskich, w porównaniu z resztą świata. Wprowadzona zmiana ma ograniczyć możliwości arbitrażu.

Od teraz podając aktualną wartość kryptowaluty coinmarketcap nie uwzględnia cen z takich giełd jak:

  • Bithumb – 2 największa giełda pod względem dziennego wolumenu na świecie,
  • Coinone – 9 największa giełda pod względem dziennego wolumenu na świecie,
  • Korbit – 14 największa giełda pod względem dziennego wolumenu na świecie,
  • i inne.

W ostatnim czasie, różnice między koreańskami giełdami, a resztą świata zaczynały być znaczące. Warto sobie przypomnieć co się działo na kursie Bitcoina. Na Bithumbie i innych dużych giełdach z Korei, kurs potrafił być wyższy nawet o $3000. Korzystając z  coinmarketcap, należy pamiętać, że o ile strona już nie uwzględnia danych dotyczących kursu walut z Korei, to wolumen transakcji nadal jest wliczany w dane portal.

Reakcja rynku

Z uwagi na zmianę algorytmu, w poniedziałek większość kryptowalut zanotowała dotkliwe  spadki, według coinmarketcap. Pomimo, że na giełdach nie odbywała się masowa wyprzedaż kryptowalut, to inny obraz był ukazany na popularnej platformie wśród społeczności kryptowalut.

wykres rynek

Pomimo, że zmiana algorytmu miała miejsce już dwa dni temu, to spadkowy trend wśród większości kryptowalut nadal się utrzymuje. Prawdopodobne jest, że nie wszyscy inwestorzy byli świadomi zmiany wyliczania średniej ceny przez popularny serwis. Gdy zauważyli nagły spadek wartości ich kryptowlut, postanowili sprzedać aktywa, przy “jeszcze dobrej cenie”. Co zapoczątkowało “panikę” na rynku. Kryptowalutą, która najbardziej odczuła „korektę”, było Ripple, którego cena spdała poniżej $2. Część osób wyraziła swoje niezadowolenie z decyzji firmy za pośrednictwem mediów społecznościowych:

Efekt decyzji platformy doskonale widać na wykresie kapitalizacji całego rynku. W ciągu 2 ostatni dni, kapitalizacja całego rynku, zmniejszyła się z $830 mld, do “zaledwie” $710 mld.

wykres kapitalizacja

Nowe ATH Ethereum

Pomimo, iż większość kryptowalut odnotowuje duże spadki cen, to Ethereum wciąż rośnie, wyznaczając praktycznie każdego dnia nowe ATH. Obecnie ETH jest warte $1 351, jak podaje coinmarketcap. Co oznacza wzrost o blisko 50% względem ostatnich 7 dni.

wykres Ethereum

Za kolejnymi wzrostami Ethereum prawdopodobnie stoi najnowsza informacja o planach stworzenia własnej kryptowaluty przez Kodak – KodakCoin, opartej na smart contracts Ethereum. Nowa wirtualna waluta ma pomóc fotografom licencjonować ich pracę i otrzymywać wynagrodzenie za ich wykorzystanie.

Informacja o innowacyjnym pomyśle został przyjęta bardzo pozytywnie na giełdach, gdzie akcje Kodak poszybowały niemalże trzykrotnie w górę. W przypadku Ethereum, wzrosty nie są tak gwałtowne, jednak  kryptowaluta od początku roku, nieustannie rośnie.