Chiny zabronią swoim obywatelom dostępu do zagranicznych giełd kryptowalut. Z doniesień lokalnych mediów wynika, że Pekin podejmie dalsze kroki w celu powstrzymania rozwoju kryptowalut w swoim kraju. Władze usunęły również z wyszukiwarek i popularnego serwisu społecznościowego Weibo reklamy dotyczące kryptowalut.

Chiny zakazały zarówno handlu na lokalnych giełdach kryptowalut, jak i inwestycji w ICO w poprzednim roku. Nie zniechęciło to jednak chińskich inwestorów, którzy są przyzwyczajeni do obchodzenia zakazów rządowych. “Chińczycy często używają VPN do handlu kryptowalutami”, mówi inwestor Bitcoin Donald Zhao. Zhao mieszka teraz w Japonii za sprawą bardziej przyjacielskiego nastawienia tego kraju do wirtualnych walut..

Zagraniczne platformy

Według raportu South China Morning Post, chińskie władze zakażą wszelkich usług związanych z handlem kryptowalutami. Aby zapobiec finansowym ryzykom, Chiny zintensyfikują działania mające na celu usunięcie zarówno lokalnych, jak i zagranicznych platform związanych z handlem wirtualnymi walutami lub ICO. Ze sprawozdania możemy dowiedzieć się również, że pierwotne chińskie zakazy ICO i wymiany kryptowalut na rynku lokalnym były mało efektywne.

Wprowadzenie oficjalnego zakazu nie zdało egzaminu i  w konsekwencji nie wstrzymano całkowicie handlu wirtualnymi walutami oraz ICO. Z chwilą, gdy krajowy zakaz wszedł w życie wiele osób skierowało swoje spojrzenia w kierunku zagranicznych platform i kontynuowało handel kryptowalutami. Choć jest to zachowanie zrozumiałe z perspektywy podmiotów walczących z rządowymi regulacjami, trzeba pamiętać, że wiąże się z ryzykiem napędzanym nielegalną emisją walut, a nawet oszustwami i piramidami finansowymi.

Zaostrzanie restrykcji

Jak podaje oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua, Ludowy Bank Chin zapowiedział w poniedziałek 5 lutego, że zaostrzy regulacje obowiązujące krajowych inwestorów, którzy biorą czynny udział w wymianie kryptowalut i ICO na zagranicznych platformach. Bank uważa, że ryzyko związane z działalnością w tym sektorze jest zwyczajnie zbyt wielkie, a ICO będąc formą publicznych zbiórek pieniędzy może być po prostu nielegalne, a czasem nawet powiązane z działalnością przestępczą.

Obecnie Bitcoin plasuje się na poziomie 6,184.05 USD, co jest już znaczącym spadkiem. Chińskie ruchy regulacyjne mogą jeszcze bardziej przyczynić się do obniżenia cen, gdyż niepewność często prowadzi do wyprzedaży.