Co to jest Bitcoin Cash?

Bitcoin Cash to popularna kryptowaluta, która narodziła się podczas rozdzielenia głównego łańcucha Bitcoina 1 sierpnia 2017 roku. BCH jest wynikiem braku konsensusu wśród społeczności co do sposobu skalowania projektu Bitcoin. Bitcoin Cash dostarczył rozwiązania zwiększające rozmiary bloków do 8 MB i zyskał siłę napędową w społeczności lokalnej. Pomimo mało efektownego startu projektu, cena BCH zaczęła rosnąć i aktualnie jest to druga najdroższa kryptowaluta.
Logo Bitcoin Cash
Źródło: bitcoincash.org

Kurs Bitcoin Cash (BCH/USD)


Cena na wykresie Bitcoin Cash (BCH) podana jest w dolarach amerykańskich (Bitcoin Cash do USD).
Wykres przedstawia sytuację na giełdzie Kraken.

Jak działa Bitcoin Cash?

Bitcoin Cash korzysta z tego samego algorytmu potwierdzającego transakcje co Bitcoin – Proof of Work. Nowe bloki wykopywane są średnio co 10 minut. Główną różnicą pomiędzy BTC a BCH jest to, że BCH wykorzystuje maksymalny rozmiar bloku 8 MB, podczas gdy Bitcoin nadal używa bloków około 1MB.
Poza tym, tak naprawdę nie ma znaczących różnic technicznych pomiędzy tymi dwoma kryptowalutami – a istnieją różnice ideologiczne. Założyciele Bitcoin Cash twierdzą, że ich projekt jest bardziej zgodny z pierwotną wizją twórcy Bitcoin – Satsoshiego Nakamoto.

Twórcy i developerzy

Bitcoin Cash powstał w wyniku nieporozumień dotyczących przyszłego rozwoju Bitcoin. Nad Bitcoin Cashem pracują cztery zespoły: BitcoinABC, BuCash, Bitcoin Classic i BitcoinXT. Amaury Sechet jest jak dotąd jedynym developerem, który wystąpił publicznie. Poza tym, projekt nie jest zbyt transparentny. Istnieje kilku znaczących zwolenników Bitcoin Cash (zarówno pomysłu zwiększenia wielkości bloku, jak i podziału kryptowaluty), w tym inwestor Roger Ver i przedsiębiorca Calvin Ayre.

Dystrybucja

Całkowita ilość Bitcoin Cash wynosi 21 000 000 BCH – tyle, co oryginalnego Bitcoina. Istnieje około 370 adresów BCH, które posiadają monety o równowartości ponad 10 mln USD. Na świecie jest prawie 4 000 milionerów BCH. Istnieje ponad 66.000 adresów, których równowartość wynosi ponad 100.000 dolarów.

Portfele

Wiele popularnych portfeli wspiera Bitcoin Cash. Warto zauważyć, że niektóre portfele używają skrótu „BCH” dla Bitcoin Cash, podczas gdy inne używają „BCC”. Bitcoin Cash obsługiwany jest przez następujące portfele: Ledger, KeepKey, Electron Cash, Bitcoin. Cm Wallet, Trezor, Unit, Coinbase, Exodus, BTC.COM, Mobi, Copay, BitPay, Jaxx, Stash, StrongCoin, WebMoney, Coinomi, Bitcoin India, Melis, CoinSpace, Cash Address, WalletGenerator.net.

Mining Bitcoin Cash

Bitcoin Cash używa tego samego algorytmu kryptograficznego (szyfru), co Bitcoin – SHA-256. Oznacza to, że ten sam specjalistyczny sprzęt (ASIC) używany do wydobycia Bitcoin może być również użyty do wydobycia Bitcoin Cash. Możliwe jest używanie kart graficznych, ale nie jest to tak opłacalne, a wyspecjalizowane układy ASIC będą zawsze znacznie bardziej wydajne.

Przyszłość Bitcoin Cash

Wśród społeczności Bitcoin Cash jest źródłem kontrowersji. Nie powstrzymało to jednak BCH przed zajęciem 5 miejsca w rankingu kapitalizacji kryptowalut. Kontrowersyjna kryptowaluta ma za sobą kilka dużych nazwisk ze świata kryptowalut między innymi Rogera Vera. Należy dodać, że jest to zdecydowanie najbardziej udany podział łańcucha Bitcoina. Bitcoin Cash ma stać się monetą płatniczą, podczas gdy Bitcoin powoli zmierza w stronę odpowiednika cyfrowego złota – jest zbyt kłopotliwy do transakcji (wprowadzenie Lighting Network ma rozwiązać ten problem). Bitcoin Cash koncentruje się na tanich i szybkich transakcjach, a jeśli zakończą się one sukcesem – może on zdobyć część rynku od swojego głównego konkurenta – Bitcoina.

Linki zewnętrzne:
Oficjalna strona
Facebook
Reddit
Źródło: Bitcoin-ABC, Bitcoin Unlimited, Bitcoin Classic, BitcoinXT