Opis Stellar Lumens

Stellar został założony w 2014 roku przez Jed McCaleba i Joyce Kim jako protokół open-source wymiany pieniędzy. Protokół jest wspierany przez fundacje non-profit Stellar Development Foundation. W momencie uruchomienia Stellar bazował na protokole Ripple. Zmieniło się to jednak w kwietniu 2015 roku, kiedy zespół wydał swój własny kod i whitepaper – rozbudowana sieć została uruchomiona w listopadzie 2015 roku.

Stellar logo

Żródło: stellar.org

Kurs Stellar Lumens (XLM) – wykres


 

Cena Stellar Lumens prezentowana na wykresie jest podawana w XLM (XLM do BTC)
Wykres odzwierciedla sytuację na giełdzie Bittrex

Założenia Stellar Lumens

 • Niski koszt przelewów międzybankowych
 • Odporny na nadużycia finansowe
 • Łatwo identyfikowalne transfery
 • Ułatwienie mikropłatności i handlu elektronicznego
 • Nieobowiązkowe koszty transferu

Charakterystyka Stellar Lumens

 • Obsługa tysięcy transakcji na sekundę
 • Możliwość wykorzystania waluty do transferu lub sprzedaży wszystkich walut fiducjarnych, krytpowalut lub pieniądza elektronicznego.
 • Jasne i proste API
 • Multisignatures i smart contracts
 • Zdecentralizowana baza danych
 • Stała roczna inflacja w wysokości 1 %
 • Interesujący system dystrybucji poprzez upominki
 • Stellar nie jest wydobywany.
 • Większość coinów jest w posiadaniu organizacji non-profit Stellar. org.

Jak Stellar Lumens działa

Stellar pomaga w usprawnieniu procesu wymiany walut i zasobów cyfrowych przy wykorzystaniu technologii blockchain. Serwery komunikują się między sobą i przechowują zapis wszystkich kont w bazie danych zwanej „księgą”. W przypadku transakcji serwery muszą podpisać umowę lub „konsensus” w celu zatwierdzenia transakcji. Proces konsensusu odbywa się co 2 do 4 sekund, dzięki czemu każdy serwer ma identyczną kopię księgi.

W praktyce oznacza to, że użytkownicy mogą wysłać transakcję ze swojego salda w USD i otrzymać ją w EUR, Yen, a nawet Bitcoin.

Dystrybucja tokenów XLM

Walutą Stellar jest token Lumens (XLM). Łączna podaż wynosi 103 590 302 054 XLM.

95% utworzonych XLM będzie rozdawane za darmo lub posiadaczom Bitcoina w ciągu najbliższych 10 lat. Oczywiście zakup waluty jest także możliwy, ale firma promuje darowizny, jako jedną z kluczowych cech produktu i jego działalności charytatywnej. Firma  pracuje nad skutecznym systemem darowizn dla pozostałych XLM, który ma zostać wkrótce ogłoszony.

5% oryginalnych coinów XLM zarezerwowano na wspieranie działalności niekomercyjnej stellar.org, fundacji non-profit, która łączy ludzi z tanimi usługami finansowymi w celu zwalczania ubóstwa i rozwijania potencjału indywidualnego. Fundacja finansuje również swoją działalność poprzez okresowe aukcje XLM.

Rzeczywista funkcjonalność

Firmy i organizacje non-profit wdrażają Stellar w swoją infrastrukturę finansową. W krajach rozwijających się Stellar jest wdrażany w fundacji Praekelt Foundation, która włączy XLM do swojej aplikacji informacyjnej Vumi. Oradian, firma oferująca oprogramowanie bankowe w chmurze, planuje również wykorzystać sieć Stellar do połączenia instytucji mikrofinansowych w Nigerii. W grudniu 2016 roku Stellar ogłosił partnerstwa na Filipinach, w Indiach, Kenii i Ghanie. Niedawno, w październiku 2017 roku, Stellar i IBM ogłosiły partnerstwo mające na celu zwiększenie tempa płatności globalnych.

Twórcy i deweloperzy Stellar

Nicolas Barry – CTO
Joyce Kim – Cofounder
David Mazières – Chief Scientist
Jed McCaleb – Developer

Portfele

Ledger
Stronghold
StellarTerm
Stellar Desktop Client
Blackwallet
LuPoEx
Lobstr
Stargazer
Saza
Centaurus
Papaya

Giełdy

Bittrex
Binance
Poloniex
Kraken
OKex

Zewnętrzne linki:

Official page
Facebook
Twitter
Reddit
Github
Slack
LinkedIn