Problem wysokich opłat i długiego czasu realizacji transakcji powraca ostatnio jak boomerang. Tym razem objawił się, jako Coinbase zapychający mempool, przestrzeń niepotwierdzonych transakcji w sieci Bitcoin.

Niepokojące odkrycie

Kilku użytkowników Twittera odkryło, że czas potwierdzenia transakcji znajdującej się w mempool jest skorelowany z błędem, który wystąpił na Coinbase. Kantor przy pomocy swojej strony internetowej poinformował o przerwie w wykonywaniu przesyłów BTC. Przerwa ta trwała około dwóch godzin. Po wznowieniu operacji CivEkonom za pośrednictwem Twittera udowodniło, że wyłączna działalność Coinbase jest w stanie skutecznie zapełnić mempool, przez co czas realizacji transakcji drastycznie się zwiększa.

CivEkonom oraz wielu innych użytkowników, którzy podłączyli się do tego tematu, wnosili o implementację SegWit przez Coinbase w celu usprawnienia funkcjonalności platformy i odciążenia mempoola.

“To Wy w POJEDYNKĘ zaśmiecacie sieć. Gdybyście korzystali z SegWit i dozowali wychodzące transakcje, mempool byłby PUSTY! […] To jest Wasz główny biznes i rujnujecie go dla Waszych klientów”

W odpowiedzi CEO Coinbase, Brian Armstrong, poinformował, że Coinbase będzie pracował nad wprowadzeniem SegWit na swoją platformę, a także nad innymi usprawniającymi rozwiązaniami.

Co Coinbase psuje w praktyce

Celem lepszego zobrazowania istoty problemu warto zwrócić uwagę na fakt, iż Północnoamerykańska Konferencja Bitcoina wstrzymała sprzedaż biletów za kryptowaluty. Powodem tej decyzji, oczywiście, było zbyt duże przeciążenie sieci. Wymusiło to konieczność kupna ostatniej puli biletów na to wydarzenie przy wykorzystaniu tradycyjnych metod płatności.

Jest to jeden przykład z oceanu problemów, które powstają z powodu długiego przetwarzania transakcji i wysokich opłat za ich realizację. Sytuacja Bitcoina jako środka płatniczego może wkrótce stać się naprawdę dramatyczna. Dlatego tak istotne jest szukanie nowych rozwiązań w zakresie skalowalności. Wiele osób upatruje przełomu w Lightning Network, jednak na ogólną implementację tego rozwiązania będziemy jeszcze musieli poczekać.