czym jest blockchain

Czym jest blockchain? Dowiedz się więcej o podstawowej technologii stojącej za kryptowalutami!

Od początku istnienia kryptowalut, blockchain był niezwykle istotną technologią. Jego innowacyjne podejście do dzielenia się informacjami oraz popularyzacji decentralizacji w sieci znalazło wielu zwolenników. Blockchain daje nam dostęp peer-to-peer, który w znaczący sposób zmienia nasze życie w świecie technologii, dlatego bardzo ważnym jest, żeby każdy wiedział, czym w zasadzie jest blockchain.

Materiał, który dla was przygotowaliśmy, zawiera podstawowe informacje na temat blockchaina. Pokażemy w nim także w jaki sposób należy korzystać z blockchaina. Wskażemy także najciekawsze pomysły i koncepcje, które mogą zyskać na technologii blockchain w przyszłości.

Czym jest blockchain? Szczegóły

Blockchain to zdecentralizowana baza danych typu open-source. Tworzy niezliczoną liczbę obliczeń, które pozwalają ludziom korzystać z usługi w najróżniejszy sposób. Cała struktura oferuje połączenie peer-to-peer bez pośredników i centralnego serwera. Dzięki temu, blockchain nie jest kontrolowany przez jakiekolwiek centralne biuro, czy jakikolwiek inny zarząd.

Celem blockchaina jest umożliwinie każdemu użytkownikowi dostępu do rejestru. W tym momencie technologia ta jest wykorzystywana do wykonywania transakcji finansowych oraz magazynowania kryptowalut – tak, pierwszym zastosowaniem blockchain była ochrona zasobów kryptowalut (Bitcoin, Ether, etc.)

Rzeczą, która wyróżnia blockchain na tle innych technologii jest jego zdecentralizowane podejście do magazynowania danych. Nie ma żadnego serwera ani konkretnego miejsca, w którym przechowywane są informacje. Przez to, blockchain jest bezpieczniejszym rozwiązaniem, wolnym od fałszywych danych i cenzury.

Zalety korzystania z blockchain

Skoro już wiemy, czym jest blockchain, pomówmy o korzyściach wynikających z jego użytkowania. Dowiesz się, dlaczego blockchain może zdominować kilka aspektów twojego życia.

Dzięki kryptograficznemu systemowi ochrony, blockchain jest bardzo bezpieczny. Chroni przed atakami hakerskimi i cybernetycznymi, zapobiega zniszczeniu sieci. Kryptografia jest również powodem wydajności blockchaina oraz tego, iż nie wymaga on dużych wydatków.

Kolejną zaletą blockchaina jest to, że wszystkie zawarte w nim informacje mają charakter publiczny i są dostępne dla wszystkich. Nie musisz się obawiać jakichkolwiek nielegalnych aktywności, dzięki jego zakodowanej strukturze. To ona weryfikuje każdy ruch w blockchainie, neutralizując wszystkie nieautoryzowane zmiany.

Decentralizacja w tym systemie gwarantuje także anonimowość. Dla wielu użytkowników anonimowość w Internecie jest czymś bardzo ważnym. To ona również zwiększa nasze bezpieczeństwo.

Wady technologii blockchain

Niestety, istnieje kilka wad związanych ze stosowaniem blockchain. Główną z nich jest gigantyczne zapotrzebowanie na moc obliczeniową. Aby utrzymać całą sieć, zużywe jest mnóstwo energii.

Inną wadą jest stosunkowo długi czas weryfikacji transakcji. Ten problem jest jednak stopniowo rozwiązywany, dzięki ulepszaniu technologii i tworzeniu nowych, sprawniejszych blockchainów.

Jak wykorzystać z blockchain?

Najważniejszym zastosowaniem dla blockchaina jest rejestrowanie kryptowalut. Oczywiście odnosi się to głównie do sieci Bitcoina. Wszystkie blockchainy jednak prowadzą rejestr i czuwająnad transakcjami. Jeśli chodzi o inne sieci, jest mnóstwo sposobów na wykorzystanie technologii blockchain.

Innym interesującym zastosowaniem jest możliwość udostępniania zdecentralizowanych aplikacji. Jest to oprogramowanie powstające w oparciu o podejście peer-to-peer. Dzięki temu każdy może korzystać z istniejących aplikacji, albo wykorzystać je do stworzenia swoich własnych. Cały rynek open-source stoi przed Tobą otworem!