smart contracts

Wszystko co powinieneś wiedzieć o technologii Ethereum.

Rok 2015 był bardzo ważny dla technologii blockchain i kryptowalut. To właśnie wtedy na rynku pojawiło się Ethereum. W przeciwieństwie do Bitcoina, głównym zadaniem Ethereum było stworzenie dla użytkowników w pełni zdecentralizowanej aplikacji.

Poza nowoczesną technologią i innowacjami, które przybyły razem z tą nową platformą typu open-source, możemy także na Ethereum się wzbogacić. Obok kilku pomniejszych technologicznych niuansów, najważniejszym dla przyszłości rozwiązaniem jest smart contract.

Czym jest smart contract i jak działa?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, głównym celem Ethereum jest dostarczenie użytkownikom zdecentralizowanej aplikacji. Aby zrozumieć, jak działa ten system, musimy najpierw zrozumieć koncepcję smart contract. Pomysł tego rozwiązania pojawił się w 1996 roku – ponad 20 lat temu, jednak dopiero teraz mamy możliwości techniczne, aby zastosować go poprzez Ethereum.

Smart contracts są używane, aby egzekwować poszczególne linie kodu. Inaczej mówiąc, jeśli będzie miało zdarzenie A, reakcją będzie B. Jest to bardzo prosty proces, który dzieje się jednocześnie w tysiącach blockchainów. Smart contracts zapewniają niezwykle silną moc obliczeniową i nowe możliwości dla każdego.

Główną ideą smart contracts jest używanie technologii blockchain nie tylko do egzekwowania określonego rodzaju akcji, ale także do ich automatycznego weryfikowania i ułatwiania. Akcje te muszą być wykonywane automatycznie. Kiedy ten warunek zostanie spełniony, system przechodzi do zautomatyzowanego realizowania transakcji.

System ten jest przydatny na wielu polach, nie tylko dla banków. Zalety ekonomiczne i te dotyczące bezpieczeństwa mają przewagę nad klasycznymi transakcjami. W niedługiej przyszłości staną się bardzo zyskowne. To jeden z powodów, dla których Ethereum odnosi sukcesy i staje się coraz bardziej popularne.

Jak korzystać ze smart contract w codziennym życiu?

Skoro już wiesz, czym są smart contracts, chcielibyśmy wskazać kilka dziedzin, w których można praktycznie wykorzystać tę technologię. Zauważ, że nie wszystkie te rozwiązania można efektywnie wprowadzić na nasz rynek.

Pierwsza sugestia dotycząca użycia smart contracts to zastosowanie ich przy kontach bankowych w ramach istniejących warunków. Pamiętajmy, że tylko część aktywności banków nadaje się do zastosowania smart contracts. Świetnym przykładem są stałe zlecenia przelewów. Smart contracts działają na tej samej zasadzie, ale są obsługiwane przez wiele jednostek w tym samym czasie.

Smart contracts pozwolą nam także zastąpić tradycyjne umowy. W tym przypadku opisany wyżej mechanizm “jeśli będzie miało zdarzenie A…”, będzie miał zastosowanie. Dzięki smart contracts będziemy mogli zautomatyzować cały proces związany z tradycyjnymi kontraktami.

Trzecią możliwością praktycznego zastosowania tej technologii są zakłady bukmacherskie. Mają one w większości przypadków charakter warunkowy. Jeśli jedna drużyna wygra, należy wypłacić użytkownikowi X pieniądze. Smart contracts pozwolą na zautomatyzowanie tego procesu i redukcję kosztów obsługi usług bukmacherskich, a także zwiększą ich bezpieczeństwo.

Podsumujmy to!

Biorąc pod uwagę wszystko, o czym przed chwilą napisaliśmy, można łatwo stwierdzić, że ta unikalna technologia zostanie szybko zaadaptowana przez rynek. Pytanie nie dotyczy tego, czy tak się stanie, ale kiedy to nastąpi. Dlatego każdy powinien posiadać fundamentalną wiedzę na ich temat i korzystać z ich możliwości!