Masz fundację, której chciałbyś przekazać darowiznę w czasie świąt Bożego Narodzenia? Jeden z użytkowników portalu reddit.com – deannolan – ogłosił w piątek, że do dnia 25.2017 codziennie będzie przekazywał 1 BTC (w momencie pisania artykułu to około 42000 PLN). Zachęca on również innych inwestorów, którzy skorzystali na niedawnym wzroście cen. Oprócz możliwości inwestycyjnych, bitcoin może pomóc w szerzeniu ducha świątecznego.

Coraz częściej organizacje charytatywne i non-profit akceptują bitcoin jako metodę płatności. Zwłaszcza te, które poświęcają się ochronie ideałów społeczności Reddit – takich jak prywatność online, wolność słowa i ograniczony nadzór rządowy. Deannolan zaprasza użytkowników do proponowania projektów charytatywnych oraz do wybierania najlepszych propozycji. Spośród projektów, które otrzymają największą liczbę głosów – przekaże 1 bitcoina.

Wspólny cel

Propozycja spotkała się z mieszanymi uczuciami całej społeczności. Z jednej strony widać było poparcie dla całej idei, a z drugiej ostrzegano przed oszustwem. Czasami zdarza się tak, że zbiórki online są swego rodzaju okazją dla oszustów. Aby potwierdzić, czy autor rzeczywiście przekazał darowiznę – odsyła on do adresu, pod którym użytkownicy mogą sprawdzić darowizny w postaci BTC. W duchu świąt użytkownicy zachęcają innych do tego, by w poświęcili się ważnej sprawie.

Electronic Frontier Foundation

Obecnie fundacją z największą liczbą głosów jest Electronic Frontier Foundation – Fundacja Granic Elektronicznych. Jest ona poświęcona ochronie prywatności cyfrowej oraz wolności słowa. Obecnie skupia się na ograniczeniu “nadmiaru korporacji”, które jak twierdzą, “hamują innowacje” i “nadużywają władzy rządowej”. Stawiają oni również na rozwój technologii open-source, w celu ochrony prywatności i bezpieczeństwa użytkowników w sieci. Jeden z użytkowników Reddit napisał, że EFF jest “oczywistym wyborem” w odniesieniu do darowizn w formie Bitcoin.

Druga na liście jest fundacja KhanAcademy, której misją jest zapewnienie bezpłatnej, światowej klasy edukacji dla wszystkich i wszędzie. Na stronie internetowej Akademii Khana można znaleźć materiały edukacyjne związane z matematyką czy programowaniem, po przedmioty humanistyczne.

Jeśli znasz fundację, która akceptuje BTC jako formę dotacji – możesz zasugerować ją w tym wątku.