Komitet Senatu Stanów Zjednoczonych do Spraw Bankowości, Nieruchomości i Urbanistyki zorganizował debatę na temat najlepszych sposobów na wprowadzenie regulacji kryptowalut. Prezesi SEC (Securities and Exchange Commission) i CFTC ( Commodities Futures Trading Commission) odpowiadali na pytania zadawane przez senatorów, o tym jak rozumieć waluty cyfrowe i jaki agencje mają stosunek do zyskującego na popularności aktywa.

Prezes SEC, John Clayton, oraz prezes CFTC, J. Christopher Ciancarlo, zaprezentowali działania swoich agencji wobec manipulacji rynkowych oraz oszustw. Clayton był szczególnie krytycznie nastawiony wobec nieuczciwych ICO, a także poprzysiągł walkę z podmiotami, które występują przeciw prawom SEC.

Jyrysdykcja

Jednym z głównych tematów dyskusji był problem definiowania kryptowalut. Wielu senatorów nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, czym kryptowaluty tak naprawdę są, a także jak powinny być rozumiane. Mike Rounds zadał pytanie, czy Bitcoin jest towarem (jak ropa), papierem wartościowym (akcje) czy środkiem wymiany (pieniądzem). Giancarlo odpowiedział:

„To, co jest tak dużym wyzwaniem w przypadku bitcoina, to fakt że posiada on cechy wielu różnych aktywów. Z naszego punktu widzenia, kiedy jest wykorzystuje się jego potencjał do przechowywania wartości, wtedy przypomina on towar… jeśli istnieje na to derywat, będziemy mogli go regulować.”

Giancarlo przywołał także wielu innych regulatorów, którzy, podobnie jak on, twierdzą, że Bitcoin nie jest szczególnie użyteczny jako pieniądz. Wiele osób po prostu nie chce go sprzedawać ze względu na potencjalny wzrost wartości. W tym względzie Bitcoin jest towarem.

Clayton i Giancarlo zdecydowali się na wspólną współpracę i koordynację wysiłków w celu redukcji manipulacjami rynku i możliwości oszustwa.

Jak daleko powinien posunąć się rząd?

Senator Kennedy przedstawił libertariański punkt widzenia na kwestię regulacji kryptowalut. Przedstawił filozoficzne pytanie: “jak daleko rząd powinien posunąć się w ochronie ludzi przed nimi samymi?” Jego nastawienie było sceptycznie, stwierdził, że więcej regulacji i praw nie będzie miało znaczenia, jeśli inwestorzy nie będą w stanie poprawnie odczytywać przepisów dotyczących inwestycji w kryptowaluty.

Kwestią otwartą pozostaje to, jak rząd Stanów Zjednoczonych zdecyduje się uregulować waluty cyfrowe. Debata jest pierwszym krokiem dla Senatu w procesie lepszego zrozumienia problemu dostosowania przepisów do wschodzących kryptowalut.

Reakcja rynku

Debata spotkała się z zaskakująco pozytywnym odbiorem wśród społeczności. W przypadku wielu kryptowalut mogliśmy zaobserwować wzrost wartości o 30%. Razem za Bitcoinem, który wrócił do poziomu $7,700, podążyły altcoiny. Obiecujące wypowiedzi dotyczące traktowania kryptowalut jako towaru dają nadzieję na stabilniejszy kierunek rozwoju tej branży. Należy jednak pamiętać, że jest to dopiero początek trudnej drogi.