Czym jest Ethereum

Szukasz interesującej alternatywy dla Bitcoina? Sprawdź czym jest Ethereum!

Kryptowaluty stale zyskują na popularności, od kiedy szersza grupa odbiorców dostrzegła możliwość zarobku. Po sukcesie Satoshi Nakamoto, który stworzył najbardziej wartościową cyfrową walutę na świecie – Bitcoin – entuzjaści czekają na następny wielki przełom.

Wdrożony w 2015 roku przez Vitalika Buterina, Ethereum to coś więcej niż tylko waluta. To platforma obliczeniowa, która zawiera jedną z najnowocześniejszych technologii na świecie – technologię smart contracts. Dodatkowo ta wirtualna maszyna ma możliwość wykonywania skryptów przy użyciu międzynarodowej sieci publicznych węzłów (public nodes). Uczestniczący w obliczeniach tej usługi, nagradzani są autorską walutą zwaną Ether. Na niej skupiony będzie dzisiejszy artykuł.

Czym jest Ethereum? Wszystko co musisz wiedzieć!

Programista odpowiedzialny za wydanie Ethereum to Vitalik Buterin. Był on również związany z Bitcoinem. Brak zgody co do języka skryptowego doprowadził go do stworzenia nowego zespołu, który później stworzył nie tylko innowacyjną, ale również bezpieczną i skalowalną kryptowalutę.

Pomimo, że Ethereum ma jedynie niecałe trzy lata, już udało mu się zwiększyć swoją wartość tysiąckrotnie. W wyniku innowacyjności i nowoczesnej technologii, wzrost sieci Ethereum przyciągnął zainteresowanie wielu inwestorów jak i górników, którzy chcieli spróbować swoich sił w wydobywaniu kolejnej kryptowaluty. Mimo, że jest mniej warte niż Bitcoin (na ten moment 1 ETH jest warte około $381), jest również mniej popularne, a przez to łatwiejsze do wydobywania i uzyskiwania zysków, nawet bez specjalistycznego sprzętu.

Jak używać Ethereum?

Ethereum może znaleźć użytek w dużych firmach, jako platforma, która wykonuje zaawansowane obliczenia. Może być też użyteczne dla firm, które prowadzą wysoce skomplikowane kalkulacje. Oczywiście wielu z was zadaje pytanie czym jest Ethereum jako waluta, czyli Ether.

Ether, jak już wspomnieliśmy jest walutą mniej wartościową od Bitcoin. Nie zmienia to faktu, że jej popularność wciąż rośnie, czyniąc ją bardziej dochodową, szczególnie, gdy bierzemy pod uwagę usługi wydobywcze. Aż do tego momentu, wielu czytelników uważało, że Bitcoin i Ethereum są do siebie podobne. Jednak nie jest to do końca prawdą.

Różnice między Ethereum a Bitcoin

Ważnym jest, by zrozumieć, że Bitcoin i Ethereum to całkiem różne rzeczy. Pomimo, że używają tej samej technologii blockchain, Bitcoin jest przede wszystkim walutą. Jeśli chodzi o Ethereum, ludzie używają go do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji. W skrócie – blockhchain Bitcoina służy głównie do transakcji i posiadania waluty. Blockchain Ethereum pozwala na wykonywanie kodu programistycznego. Takie kody są niezbędne dla zdecentralizowanych aplikacji.

Tak samo ma się sytuacja z wydobywaniem. Nie da się wydobywać ethereum, bo to otwarte oprogramowanie. Można jednak wydobywać tokeny zwane Etherem (ETH). Natomiast w przypadku blockchainu Bitcoin, po prostu wydobywa się Bitcoiny. Ktokolwiek próbujący zarobić na Ethereum nie powinien martwić się tymi różnicami, ponieważ wszystko sprowadza się do jednego – wydobywania, by ulepszyć moc obliczeniową blockchainów.

Podsumowanie

Pomimo tego, że Ethereum różni się od Bitcoin, zawiera tę samą technologię blockchain, co na pewno pomoże Ci zrozumieć jak działa.