Goldman Sachs, jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie, bada możliwość wprowadzenia nowej operacji handlowej opartej na kryptowalutach. Jest to odpowiedź na to, co rzecznik prasowy określił jako „zainteresowanie klienta wirtualnymi walutami”. Wall Street Journal wyjaśnia, że badanie jest w toku i może nie przynieść żadnych rezultatów.

Zarówno dział handlu walutami jak i strategiczna grupa inwestycyjna banku biorą udział w badaniach nad takimi możliwościami.

„Wysiłki Goldman Sachs obejmują zarówno dział handlujący walutami jak i strategiczną grupę inwestycyjną banku. To sugeruje, że firma wierzy, że przyszłość Bitcoina to raczej metoda płatności aniżeli trzymanie wartości, tak jak złoto.”- donosi Wall Street Journal

Te newsy nie są pierwszymi sygnałami, że Goldman Sachs jest zainteresowany kryptowalutami. Strona internetowa firmy zawiera opis podstaw technologii blockchain dla niewtajemniczonych. Wcześniej Goldman Sachs był pierwszym bankiem z Wall Street, który opublikował raport o cenie Bitcoina. Dodatkowo podczas sesji Q&A w sierpniu personel Goldman Sachs powiedział:

„Prawdziwe dolary pracują tutaj i gwarantują zwłaszcza widzenie w świetle wzrastającego świata ICO i pozyskiwania funduszy, które obecnie przewyższają Internetowych Aniołów i Seed investing.”

Matthew Goetz, były wiceprezes Goldman Sachs i obecny CEO BlockTower Capital (firmy inwestycyjnej kryptowalut), powiedział:

„Myślę, że wypada, aby inteligentne i myślące przyszłościowo firmy były zaangażowane w kryptowaluty biorąc pod uwagę liczbę nowych usług i linii biznesowych, które będą z tego wynikały, ponieważ ta ważna, nowa branża kontynuuje rozwijanie i instytucjonalizowanie się.”

W sierpniowych badaniach przeprowadzonych przez Autonomus NEXT zidentyfikowano 75 funduszy hedgingowych, które inwestują w kryptowaluty. Ten kryptowalutowy zapał funkcjonuje równolegle z pewnego rodzaju sceptycyzmem w branży, demonstrowanym zwłaszcza przez CEO JP Morgan, Jamiego Diamona, który twierdzi, że Bitcoin to oszustwo i grozi zwolnieniem pracowników przyłapanych na handlowaniu kryptowalutą.