Według najnowszych doniesień północnokoreańska grupa hakerska Lazarus jest odpowiedzialna za kilka znaczących ataków hackerskich pod koniec 2017 r., obejmujących giełdy kryptowalut i inwestorów indywidualnych.

Celem giełdy kryptowalut

Recorded Future – firma zajmująca się bezpieczeństwem w sieci, uważa że Lazarus przeprowadził pod koniec ubiegłego roku ataki na południowokoreańską giełdę kryptowalut i jej użytkowników. Eksperci są zdania, że grupa jest mocno związana z reżimem północnokoreańskim. Grupa jest połączona z cyberatakami z 2014 roku przeciwko Sony Pictures i Wannacry z zeszłego roku.

Lazarus rozpoczął kampanię rozsyłania maili z złośliwym oprogramowaniem, której celem było kilka giełd krytowalut, takich jak Coinlink. Grupa wykorzystywała złośliwe oprogramowanie o nazwie Ghostscript, aby dotrzeć do ludzi używających Hangul Word Processor, koreańskiego programu edytora tekstu.

Kilka innych giełd kryptowalut również stało się ofiarami ataków hakerskich. Youbit upadł po tym, jak ogłosił, że po raz drugi w jednym roku serwery firmy zostały zaatakowane. Ponieważ większość państw na świecie sankcjonuje działania w Korei Północnej, możliwe że reżim poszukuje innych źródeł dochodów. Coraz częściej grupy hakerskie ściśle związane z reżimem zwracają się w stronę kryptowalut.

Hakerzy rozglądają się

Wiele kryptowalut zaprojektowano tak, aby ich działanie nie było zależne od banków czy rządów. To zwraca szczególną uwagę Korei Północnej w czasie, gdy Stany Zjednoczone intensyfikują wysiłki zmierzające do odcięcia tego kraju od międzynarodowego systemu finansowego, w związku z programem broni jądrowej.

Ostatnie doniesienia dotyczące ataków na południowokoreańskich inwestorów, zmusiły rząd Korei do zastanowienia się nad sposobami regulacji handlu kryptowalutami, który jest jednym z największych rynków na świecie.

Raport Recorded Future ostrzega, że jeśli południowokoreański rząd zaostrzy przepisy, a giełdy wzmocnią bezpieczeństwo. Północnokoreańscy hakerzy mogą skierować swoje działania na giełdy ulokowane w innych krajach, z gorszymi zabezpieczeniami.