kopanie ethereum

Jak działa wydobywanie Ethereum?

Kryptowaluty stały się całkiem nową, cyfrową alternatywą dla pieniędzy fiducjarnych. Cały ich proces wydobywania wirtualnych walut jest jednak trochę skomplikowany. Chcemy pokazać Wam różnice między wydobywaniem Ethereum, a Bitcoina.
W trakcie tłumaczenia tego, jak działa wydobywanie ETH, będziemy dokonywać porównań do sieci Bitcoin.

Kopanie Ethereum

Niektóre osoby myślą, że kopanie kryptowalut działa w każdym przypadku tak samo. Wirtualne waluty, które używają technologii blockchain lub innych platform open-source, różnią się nie tylko przeznaczeniem, ale także sposobem przetwarzania transakcji. Najpopularniejszymi algorytmami są: Proof of Work i Proof of Stake. Tutaj przygotowaliśmy infografikę wyjaśniającą różnicę pomiędzy nimi.

Sieć Ethereum potrzebuje użytkowników i ich mocy obliczeniowej nie tylko do modyfikowania i utrzymywania całej sieci, ale także podtrzymywania jej zdolności do udostępniania zdecentralizowanych aplikacji wszystkim. W tym przypadku wykorzystuje się moc obliczeniową do czegoś więcej niż tylko aktualizowanie księgi transakcji, jak to dzieje się w przypadku Bitcoina.

Proces kopania sprowadza się do jednego. Potrzebujemy ściągać konkretny zestaw aplikacji, które połączą nas z siecią Ethereum. Kiedy połączysz się z siecią i wszystko poprawnie skonfigurujesz, będziesz miał szansę na otrzymanie Etheru – kryptowaluty, którą twórcy Ethereum wykorzystują do nagradzania tych, którzy wspierają ich sieć.

Podstawy są bardzo proste. Kopanie to po prostu przekazywanie sieci blockchain mocy obliczeniowej Twojego komputera. Mocno upraszczając: im bardziej wydajny komputer posiadasz, tym więcej obliczeń jest on w stanie wykonać, dzięki czemu otrzymasz więcej Etheru. Ale jak wygląda sieć Ethereum w porównaniu do Bitcoina?

Ethereum i Bitcoin – podobieństwa i różnice

Pomimo faktu, że obie te sieci korzystają z tej samej technologii, to jednak bardzo się różnią. Po pierwsze, Bitcoin wykorzystuje specyficzny aspekt technologii blockchain, który tworzy księgę dla waluty. Jeśli chodzi o Ethereum, otrzymujemy wolne miejsce, w którym można dzielić się aplikacjami bez jakichkolwiek ograniczeń i kontroli. Dodatkowo, przepływ informacji jest także darmowy, dzięki zdecentralizowanemu systemowi. Oczywiście nie znaczy to, że kopanie za pośrednictwem sieci Ethereum jest trudniejsze.

Inną różnicą między Bitcoinem i Ethereum jest także dostępność. Ethereum można kopać przy użyciu zwykłego komputera i GPU. W przypadku Bitcoina, trzeba posiadać przynajmniej osobne urządzenie  (specjalistyczne układy ASIC) i specjalnie przygotowane do tego miejsce. Dlatego Ethereum jest przyjaźniejsze dla nowych użytkowników.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że trochę rozjaśniliśmy Wam kwestie związane z kopaniem Ethereum.