Po podziale łańcucha Bitcoin, który miał miejsce 1 sierpnia, wiele osób nadal nie ma dostępu do należnych im środków w BCH. Poszczególne serwisy, portfele czy giełdy planują stopniowe udostępnianie użytkownikom należnych im środków. Niektóre usługi mogą jednak pójść inną drogą – Localbitcoins wypłaca użytkownikom bitcoiny w zamian za ich bitcoin cash.

Fińska giełda Localbitcoins oferuje swoje usługi już od 2012 roku i dla wielu osób jest niezwykle istotnym elementem w realizowaniu zysków z grania na kryptowalutach. Dzięki wykorzystaniu obrotu pozagiełdowego, możliwe jest dokonywanie transakcji bezpośrednio między użytkownikami z wykorzystaniem lokalnych walut i metod płatności.

Localbitcoins wypłaca użytkownikom bitcoiny za BCH

Od czasu hard forka, który spowodował powstanie altcoina Bitcoin Cash, użytkownicy giełdy pytali o możliwość dysponowania należnymi im tokenami. Dla przypomnienia, każda osoba, która przed 1 sierpnia posiadała BTC, po podziale powinna posiadać również analogiczną ilość wersji Cash. Mimo, że obecnie wartość BCH to około 11% wyceny BTC, dla części osób mogą to być istotne środki. Nie powinny zatem dziwić również wspomnienia o ewentualnych pozwach, jeżeli Localbitcoins nie rozwiązałoby tej kwestii w odpowiedni sposób.

Wszystkie spekulacje uciął jednak ostatni ruch giełdy. Według wpisu na blogu, firma nie zamierza wspierać Bitcoin Cash. Środki będące w jej posiadaniu zostały wymienione na BTC i przekazane w odpowiedniej ilości użytkownikom. W przypadku transakcji, które zawierane były w trakcie podziału, fundusze rekompensujące BCH zostaną przyznane osobie, która otrzymała bitcoiny. Za konwersję kryptowalut pobrana została stała opłata w wysokości 0,0002 BTC za konto.

Nie idźcie tą drogą

Część osób nie jest zadowolona z postępowania Localbitcoins. Najważniejszym zarzutem jest obligatoryjna konwersja BCH na BTC, która nastąpiła bez zgody klientów firmy. Wszystkie operacje zostały już wykonane, a uprawnieni otrzymali należne im środki. Zwolennicy Bitcoin Cash zostali dodatkowo wzburzeni rzekomym lekceważącym stosunkiem giełdy, która określiła w oświadczeniach nową kryptowalutę jako „Bcash”.

Sporo użytkowników jest najprawdopodobniej zadowolonych z „darmowych pieniędzy”, które otrzymali. Rekompensata dla swoich klientów może być jednak pierwszym i ostatnim takim posunięciem ze strony Localbitcoins. Giełda podkreśla, ze w przyszłości nie będzie przeprowadzać zwrotów spowodowanych podziałem kryptowalut. Oświadczenie to zapewne ma związek z planowanym na listopad, kolejnym hard forkiem Bitcoina (SegWit2x).