Witaj na dowbit.pl ! Zarejestruj się aby w pełni korzystać z naszych usług i pakietu.

Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 4,216
Najnowszy użytkownik: oqabek
Ostatnio czytane
Ekonomiczne podejście do codziennych wydatków
Kredyty bankowe na pilne wydatki
Odwrócony kredyt hipoteczny
Co to jest kurs walut?
Uroki Private bankingu
Ubezpieczenia grupowe - wady i zalety
Kredyt gotówkowy
Oszczędzanie czy inwestowanie
Produkty kredytowe dostępne dla firm
Rodzaje ubezpieczeń turystycznych
Carry Trade
Historia podatków
Jak zdobyć przychylność anioła biznesu?
Instrumenty pochodne
Nowe zasady wyliczania zdolności kredytowej, czyli Rekomendacja S w praktyce
Zaprzyjaźnione strony


Polisolokaty
Zdaniem analityków finansowych zmiany w ordynacji podatkowej, których głównym celem jest uszczelnienie systemu podatkowego i wyeliminowanie lokat antybelkowych (czyli lokat jednodniowych oraz lokat na dłuższy termin z dzienną kapitalizacją odsetek), mogą przyczynić się do tryumfalnego powrotu polisolokat - nieco niszowego produktu bankowego, który ma jednakże tę wielką zaletę, iż umożliwia ominięcie 19% podatku od zysków kapitałowych, jakim prawdopodobnie już w kwietniu bieżącego roku będą obłożone wszystkie depozyty.
Warto w tym miejscu przypomnieć, iż polisy lokacyjne cieszyły się sporą popularnością w 2009 r., z czasem jednak przegrały z bardziej atrakcyjnymi dla klientów lokatami z dzienną kapitalizacją odsetek. Dziś, kiedy chyba jedynym produktem bankowym, pozwalających na ominięcie podatku dochodowego pozostanie książeczka mieszkaniowa PKO BP, prowadzona w formie rachunku oszczędnościowego, polisolokaty znów mogą znaleźć spore grono nabywców.

Czym jest polisolokata?
Sama nazwa jest nieco myląca, gdyż de facto polisolokata nie jest produktem bankowym, a ubezpieczeniowym. Banki oferują polisy lokacyjne w imieniu Towarzystw Ubezpieczeniowych, pełnią więc niejako rolę pośrednika. Klient zawiera umowę nie z bankiem, lecz z ubezpieczycielem i wykupuje polisę na życie i dożycie, która w świetle prawa jest zwolniona z podatku dochodowego. Po 6 lub 12 miesiącach polisę można przedłużyć lub zlikwidować, a wówczas ubezpieczyciel wypłaca kapitał wraz z premią (obliczaną jako procent zysku z kwoty zaangażowanego kapitału i podawaną w ofercie banku jako oprocentowanie nominalne).

Wady
- O ile do założenia zwykłej lokaty wystarczy z reguły 1 - 2 tys. złotych, o tyle w przypadku polisolokat próg jest o wiele wyższy i wynosi od 5 do 10 tys. zł.
- W przypadku przedterminowego zerwania polisolokaty klient otrzymuje jedynie zainwestowany kapitał bez żadnych odsetek.
- Należy pamiętać o odnowieniu polisolokaty, gdyż tego typu produkty nie odnawiają się same, jak to się dzieje


w przypadku większości tradycyjnych lokat.
- Gotówka zostaje zamrożona na dość długi okres czasu (nie ma bowiem takich produktów, jak polisolokaty dwu- lub trzymiesięczne).
- Ograniczeniu podlega wiek klienta (nie może być wyższy niż 75-80 lat).
- Wpłacona gotówka nie jest objęta gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Oznacza to, iż w przypadku niewypłacalności ubezpieczyciela możemy liczyć na zwrot zaledwie 50% zainwestowanej sumy (maksymalnie 30 tys. euro), którą wypłaci nam wówczas Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Zalety
- Jako że polisolokata nie jest objęta 19% podatkiem Belki, oferowana klientowi taryfa składki jest rzeczywistym zyskiem, jaki polisa wypracuje w całym okresie objętym ubezpieczeniem.
- Dzięki polisolokacie można oszczędzać i zabezpieczyć finansowo swoją rodzinę. Jej ogromną zaletą jest możliwość wskazania osoby uposażonej, której w razie śmierci właściciela polisy zostaną przekazane wszystkie zgromadzone środki bez konieczności przeprowadzenia postępowania sądowego. Co istotne - osoba uposażona nie tylko nie musi przeprowadzać sprawy spadkowej, ale jest również zwolniona z podatku od spadków i darowizn, co oznacza, że otrzymuje pełną kwotę depozytu.
- Formalności związane z likwidacją polisolokaty po śmierci właściciela są sprowadzone do minimum. Wystarczy przedstawić odpis aktu zgonu osoby ubezpieczonej, certyfikat ubezpieczeniowy, pisemny wniosek o wypłatę świadczenia oraz kserokopię dowodu. Nie trzeba również czekać na wygaśnięcie terminu umowy, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych polis.

Pytania o przyszłość
Trudno dziś ocenić, jakie zmiany przyniesie wprowadzenie w życie nowej ordynacji podatkowej i w jaki sposób zareagują na nią banki. Bardzo możliwe, że instytucje bankowe po prostu zaoferują swoim klientom wyższe oprocentowanie tradycyjnych lokat, nie poświęcając większej uwagi polisom lokacyjnym (dziś tego typu produkty są w ofercie zaledwie co trzeciego banku). Jednak równie prawdopodobna jest sytuacja, w której polisolokaty wrócą do łask finansistów oraz powtórnie spotkają się z zainteresowaniem klientów.
Inne informacje finansowe
Polisolokaty
Prawdy i mity na temat BIK-u
Prawdy i mity na temat BIK-u
Prawdy i mity na temat BIK-u
Deweloperzy pod kontrolą banków
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama
Meta Tagi
konta bankowe konta młodzieżowe lokaty odszkodowania eKonto konto osobiste
Serdecznie polecamy

Ostatnio dodane
Weź się za swoje finanse i zwiększ swoje oszczędności
Finanse a lokata – czy to ma rzeczywiście sens?
Finanse osobiste - jakie są sposoby na podniesienie zdolności kredytowej?
Kredyt w firmie i jego opłacalność
Konto bankowe - pomocne w oszczędzaniu
Najcz�ciej czytane
Mierniki wzrostu gospodarczego, czyli o czym naprawdę świadczy wysokie PKB16844
Podatek liniowy a progresywny - który lepszy?10013
Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy9552
Kredyt konsolidacyjny9543
Kredyt gotówkowy9052
Agencja reklamowa NPROFIT| tel. 784071764| Reklama | Kontakt
Copyright 2018 dowbit.pl | Projekt i wykonanie www.Geneoo.pl