Witaj na dowbit.pl ! Zarejestruj się aby w pełni korzystać z naszych usług i pakietu.

Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 4,216
Najnowszy użytkownik: oqabek
Ostatnio czytane
Deweloperzy pod kontrolą banków
Jakie raty wybrać?
Pożyczka hipoteczna
Lokaty strukturyzowane
Jak wybrać korzystne inwestycje?
Umowa kredytowa
Egzekucja komornicza na rachunku bankowym
Kredyty biznesowe
Bank, któremu nie zależy na zysku
Jak napisać umowę pożyczki
Indywidualne Konta Emerytalne (IKE)
Jak firmy płacą podatki?
Odpowiedzialne dysponowanie budżetem
Kredyty hipoteczne - zbędne zadłużenie czy inwestycja?
Pomoc finansowa
Zaprzyjaźnione strony


Mierniki wzrostu gospodarczego, czyli o czym naprawdę świadczy wysokie PKB
Mierzenie wzrostu gospodarczego jest skomplikowanym i trudnym procesem. Wymaga uwzględnienia nie tylko różnorodnych czynników ekonomicznych, ale też aspektów społecznych, politycznych, a nawet kulturowych. Dlatego też wzrost gospodarczy próbuje się opisać za pomocą uniwersalnych wskaźników. Najważniejszymi miernikami makroekonomicznymi, syntetycznie charakteryzującymi gospodarkę, są: produkt krajowy brutto (PKB) oraz produkt narodowy brutto (PNB).

Oba mierniki służą do określania stanu koniunktury - informują, czy gospodarka się rozwija, czy przeżywa kryzys. Uważa się również, iż PKB i PNB są miarodajnym wyznacznikiem dobrobytu społecznego (kiedy rośnie PKB, społeczeństwo staje się bogatsze, kiedy PKB idzie w dół - społeczeństwo biednieje). Oba wskaźniki mają duży wpływ na podejmowane przez rząd decyzje w zakresie polityki pieniężnej, fiskalnej oraz dochodowej, ich wielkość jest również brana pod uwagę przez przedsiębiorców przy planowaniu rozmiarów produkcji.

PKB definiuje się jako całkowitą wartość wszystkich dóbr i usług, wytworzonych przez społeczeństwo w ciągu jednego roku na terenie danego kraju. Natomiast produkt narodowy brutto jest równy PKB skorygowanemu o dochody obywateli danego kraju uzyskiwane za granicą oraz dochody cudzoziemców uzyskane na terenie danego kraju. Jest wyliczany według wzoru PNB = PKB + Dn (gdzie
Dn - czyli dochód netto z własności za granicą - stanowi różnicę pomiędzy dochodami z własności uzyskiwanymi za granicą a dochodami z własności zapłaconymi zagranicy).

Wzrost wskaźnika PKB oznacza poprawę stanu gospodarki, wzrost produkcji przemysłowej oraz eksportu, wpływa również na przypływ zagranicznych inwestycji. Nic więc dziwnego, iż rosnące PKB jest dla każdej ekipy rządzącej powodem do zadowolenia. Nie zawsze jednak przyrost PKB jest


odczuwany przez społeczeństwo i przekłada się na poprawę standardu życia, o czym najlepiej świadczą wypowiedzi znakomitej większości Polaków. Choć w 2011 roku PKB wzrosło o ponad 4% (a więc - teoretycznie - o tyle samo wzrósł nasz dobrobyt), co czwarty Polak stwierdził, iż w minionym roku jego sytuacja materialna uległa pogorszeniu. I choć zdaniem rządowych ekonomistów są to tylko subiektywne (w domyśle - nieprawdziwe) odczucia Polaków, ilustrują one fakt, iż PKB nie jest doskonałym miernikiem społecznego zadowolenia i sam w sobie nie gwarantuje wzrostu stopy życiowej. Zresztą o tym, iż wzrost PKB może iść w parze ze wzrostem biedy, świadczy przykład wielu państw, np. Brazylii.

Dlatego od niedawna część ekonomistów kwestionuje PKB jako uniwersalną miarę wzrostu gospodarczego. Jednak stworzenie alternatywnych wskaźników, uwzględniających np. stopień zaspokojenia potrzeb ludności, jest zadaniem złożonym i obarczonym dużym ryzykiem błędu. Przykładem mierników tego typu są np. wskaźniki genewskie, wskaźnik społecznego dobrobytu OECD czy też próby powiązania PKB z indeksami cen PPI oraz CPI.

W podsumowaniu warto wrócić do postawionego w tytule pytania - o czym tak naprawdę świadczy wzrost PKB? Na pewno o ogólnej kondycji polskiej gospodarki na tle gospodarek innych krajów. Jednak zdaniem Simon Kuznetsa (jednego z architektów tego wskaźnika) wzrost dochodu narodowego nie mierzy jakości życia i pomija rozległe części gospodarki, w których wymiana nie ma charakteru monetarnego - rodzinę, opiekę i pracę społeczną. Dlatego można się ze wzrostu PKB cieszyć, lecz nie wolno go absolutyzować - o czym większość polskich polityków chyba zapomina.
Inne informacje finansowe
Mierniki wzrostu gospodarczego, czyli o czym naprawdę świadczy wysokie PKB
Zalety leasingu
Rodzaje ubezpieczeń turystycznych
Odpowiedzialne gospodarowanie pieniędzmi
Jak planować budżet
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama
Meta Tagi
konta bankowe konta młodzieżowe lokaty odszkodowania eKonto konto osobiste
Serdecznie polecamy

Ostatnio dodane
Weź się za swoje finanse i zwiększ swoje oszczędności
Finanse a lokata – czy to ma rzeczywiście sens?
Finanse osobiste - jakie są sposoby na podniesienie zdolności kredytowej?
Kredyt w firmie i jego opłacalność
Konto bankowe - pomocne w oszczędzaniu
Najcz�ciej czytane
Mierniki wzrostu gospodarczego, czyli o czym naprawdę świadczy wysokie PKB16843
Podatek liniowy a progresywny - który lepszy?10012
Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy9552
Kredyt konsolidacyjny9543
Kredyt gotówkowy9051
Agencja reklamowa NPROFIT| tel. 784071764| Reklama | Kontakt
Copyright 2018 dowbit.pl | Projekt i wykonanie www.Geneoo.pl