Witaj na dowbit.pl ! Zarejestruj się aby w pełni korzystać z naszych usług i pakietu.

Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 4,216
Najnowszy użytkownik: oqabek
Ostatnio czytane
Dowiedz się więcej o lokacie bankowej
Jak napisać umowę pożyczki
Kredyty hipoteczne – jak wybrać najlepszą opcję
Zanim podpiszemy umowę leasingową...
Uroki Private bankingu
Na czym polega cross-selling bankowy
Historia podatków
Czy możliwe jest zerwanie lokaty bez utraty odsetek?
Jak wybrać korzystne inwestycje?
Odwrócony kredyt hipoteczny
Bankowe skrytki sejfowe
Upadłość konsumencka
Oferty kredytowe dla każdego
Co to jest Forex?
Giełda Papierów Wartościowych
Zaprzyjaźnione strony


Zanim podpiszemy umowę leasingową...
Decyzja o skorzystaniu z leasingu powinna być decyzją przemyślaną. Dlatego przed podpisaniem umowy warto porównać oferty różnych leasingodawców i zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, takich jak całkowity koszt leasingu, oprocentowanie oferty leasingowej, warunki wykupu ubezpieczenia, a przede wszystkim - zasady wypowiedzenia umowy.

Wybór firmy
Pierwszym krokiem, jaki powinien podjąć przedsiębiorca, jest wybór odpowiedniego leasingodawcy. Na rynku działa wiele podmiotów oferujących usługi leasingowe, od małych firm po firmy wchodzące w skład dużych grup kapitałowych. Warto więc sprawdzić, jak długo firma działa na rynku, jakie stosuje standardy współpracy oraz w jaki sposób jest oceniana przez wcześniejszych klientów.

Nie bójmy się pytać
Decydując się na ofertę konkretnego leasingodawcy, należy dokładnie przestudiować tabelę opłat i prowizji oraz zapoznać się z ogólnymi warunkami umowy, a w przypadku wątpliwości - skonsultować z przedstawicielem firmy i dowiedzieć się, w jaki sposób firma rozwiązuje niektóre kwestie. Warto zwłaszcza uzyskać informację, czy można uzgodnić termin płatności kolejnych rat oraz co nas czeka w w przypadku zaległości lub opóźnień w spłacie rat leasingowych.

Opłaty i prowizje
Podczas lektury Tabeli Opłat i Prowizji warto zwrócić uwagę na takie zapisy, jak opłaty za wcześniejsze zakończenie umowy, kary za złamanie postanowień umowy, opłaty za zmianę harmonogramu spłaty, wysłanie monitu czy wydanie zgody na korzystanie z przedmiotu leasingu przez osobę trzecią.

Koszt całkowity
Całkowity koszt leasingu jest uzależniony od następujących parametrów: wysokości wkładu własnego, okresu obowiązywania umowy, stopy procentowej waluty, w jakiej został podjęty leasing oraz wartości wykupu. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż niektóre firmy leasingowe podając łączny koszt leasingu, nie uwzględniają w nim wartości wykupu, dzięki czemu ich oferta wydaje się atrakcyjniejsza od oferty konkurencji.

Liczba rat
Firmy leasingowe dość elastycznie ustalają liczbę rat leasingowych, tak więc oferty różnych finansujących mogą pod tym względem nieznacznie różnić się od siebie. Raty składają się z części kapitałowej oraz odsetkowej i są powiększone o podatek VAT. Im dłuższy okres leasingu, tym mniejsza rata.

Czynsz inicjalny
Czynsz inicjalny - zwany inaczej wpłatą początkową - posiada bezpośredni wpływ na wysokość rat leasingowych, a jego wartość zostaje wskazana w umowie. Im wyższa jest wartość czynszu, tym suma opłat leasingowych jest mniejsza. W niektórych firmach leasingowych czynsz należy


uiścić w momencie zawarcia umowy, w innych - w momencie odebrania przedmiotu leasingu. Niekiedy firma leasingowa może również zażądać wpłaty depozytu gwarancyjnego, który pełni funkcję zabezpieczenia umowy. Należy podkreślić, iż jest to opłata zwrotna, choć niektóre firmy przeznaczają ją na pokrycie ostatniej raty leasingowej.
W przypadku leasingu pojazdów do czynszu inicjalnego może również - choć nie musi - zostać wliczony koszt rejestracji pojazdu. Warto więc sprawdzić w umowie, czy (i kiedy) firma leasingowa pobiera opłatę za rejestrację pojazdu.

Oprocentowanie oferty
Większość firm leasingowych proponuje zmienną stopę procentową - jest to więc parametr mający istotne znaczenie dla całkowitego kosztu leasingu, wpływający bezpośrednio na wysokość rat leasingowych. Dlatego przed podpisaniem umowy należy się upewnić, według jakich zasad i co jaki czas wysokość rat może ulec zmianie.

Warunki ubezpieczenia
Warto sprawdzić, czy finansujący dopuszcza możliwość wykupienia polisy na własną rękę - niekiedy taki wariant może być dla leasingobiorcy bardziej opłacalny. W przypadku ubezpieczeń oferowanych w pakiecie - należy sprawdzić koszt takiego ubezpieczenia, zakres ochrony oraz zasady jego wyliczenia.

Zasady wypowiedzenia
Umowę leasingu zawiera się na czas oznaczony, jednak w pewnych sytuacjach finansujący może wcześniej jednostronnie wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym. Istnieje jednak taka możliwość, iż obie strony uzgodnią i zapiszą w umowie przyjęty przez nie wspólnie termin wypowiedzenia (np. 14 dni). Z reguły finansujący może wypowiedzieć umowę w przypadku:
- opóźnień w spłacie co najmniej jednej raty wynagrodzenia,
- niewłaściwego używania rzeczy,
- oddania rzeczy do używania osobie trzeciej bez zgody finansującego,
- niedopełnienia przez leasingobiorcę obowiązku utrzymania rzeczy w należytym stanie,
- nieusunięcia zmian w rzeczy, których leasingobiorca dokonał bez zgody leasingodawcy.

Cesja umowy
Przed podpisaniem umowy warto również sprawdzić, czy leasingodawca dopuszcza możliwość cesji umowy leasingu na inną firmę, a także zapytać o wysokość kosztów manipulacyjnych.

Na zakończenie warto przypomnieć o tym, iż zanim przedsiębiorca zdecyduje się na leasing, powinien wpierw ocenić, który wariant będzie dla niego korzystniejszy. Dla podmiotów rozliczających się na zasadach zryczałtowanego podatku dochodowego bądź karty podatkowej lepszym rozwiązaniem może okazać się leasing finansowy. Także wówczas, gdy działalność przedsiębiorcy przynosi straty podatkowe bądź gdy z innych powodów przedsiębiorca nie płaci podatków, ta forma leasingu jest bardziej opłacalna.
Inne informacje finansowe
Jak znaleźć skuteczną firmę windykacyjną
Zanim podpiszemy umowę leasingową...
Wszechobecne konta osobiste
Do banku z małolatem
Starość z IKE
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama
Meta Tagi
konta bankowe konta młodzieżowe lokaty odszkodowania eKonto konto osobiste
Serdecznie polecamy

Ostatnio dodane
Weź się za swoje finanse i zwiększ swoje oszczędności
Finanse a lokata – czy to ma rzeczywiście sens?
Finanse osobiste - jakie są sposoby na podniesienie zdolności kredytowej?
Kredyt w firmie i jego opłacalność
Konto bankowe - pomocne w oszczędzaniu
Najcz�ciej czytane
Mierniki wzrostu gospodarczego, czyli o czym naprawdę świadczy wysokie PKB16844
Podatek liniowy a progresywny - który lepszy?10012
Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy9552
Kredyt konsolidacyjny9543
Kredyt gotówkowy9051
Agencja reklamowa NPROFIT| tel. 784071764| Reklama | Kontakt
Copyright 2018 dowbit.pl | Projekt i wykonanie www.Geneoo.pl