Ostatnie dni były burzliwe dla rynku kryptowalut. Po wiadomościach z Dalekiego Wschodu dotyczących możliwości wprowadzenia dotkliwych restrykcji zarówno w Korei jak i Chinach, rynek skurczył się z około 700 mld USD do 432 mld USD.

Aby wyjaśnić sytuację w Korei zaangażował się sam prezydent – Moon Jae-in. Wygłosił on oświadczenie za pośrednictwem swojego rzecznika, w którym uspokoił opinie publiczną i zapewnił, że nie wprowadzi zakazu dla kryptowalut.

Grupa zadaniowa do przeglądu regulacji prawnych

Grupa zadaniowa dokona przeglądu propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości, dotyczącej zamknięcia rynków handlu kryptowalutami i dokona poprawek. W skład grupy zadaniowej wchodzić będą członkowie Ministerstwa Strategii i Finansów, Banku Centralny oraz Komisji Sprawiedliwego Handlu. Jednocześnie prezydent podkreślił, że władze nadal będą karać nielegalne działania związane z handlem kryptowalutami. Co więcej, rząd potwierdził, że w pełni wspiera rozwój technologii blockchain i będzie finansował te działania.

Petycja przeciwko zakazowi ma 215 000 podpisów

Po pojawieniu się pogłosek o zakazie kryptowalut w Korei, złożono petycję przeciwko takiej decyzji rządu. Petycja, która powstała 28 grudnia, nosi tytuł „Czy rząd kiedykolwiek marzył o szczęśliwym śnie dla ludzi?”. Autor opisuje, w jaki sposób kryptowaluty stwarza nowe możliwości dla ludzi, którzy nie urodzili się bogaci, a chcą poprawić swój status społeczny.

Nasi ludzie mogli marzyć o szczęśliwym śnie, którego nigdy nie było w Korei, dzięki kryptowalutom… Być może uda mi się kupić dom w Korei, gdzie trudno [w moim przypadku] jest kupić własny dom.

Od tego czasu petycja narodowa przekroczyła 200 000 podpisów, co wymaga reakcji rządu.

Giełdy „kwitną” pomimo pogłosek o zakazie

Pomimo niepewnej sytuacji w kwestiach prawnych, w Korei pojawiła się nowa giełda. Wysoki popyt na takie usługi i ogromne marże generujące zyski, skłaniają przedsiębiorstwa do eksploracji rynku kryptowalut. Oczekuje się, że w pierwszych miesiącach 2018 r. zostanie otwartych kilka platform, w tym dwa projekty prowadzone przez spółki notowane na giełdzie w Kosdaq. Nex G i Hanbit Soft budują obecnie systemy bezpieczeństwa i przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (AML) w celu prowadzenia giełdy kryptowalut. Oczekuje się, że oba projekty zostaną uruchomione w marcu. Pracownik Nex G powiedział:

Planujemy prowadzić giełdę zwaną ‚Nex Coin’, już w zeszłym tygodniu założyliśmy korporację w tym celu. Stworzymy wszystkie systemy używane w typowych instytucjach finansowych, takie jak systemy przeciwdziałania praniu pieniędzy i kontroli bezpieczeństwa.

Rynek w Korei Pułudniowej

W Korei Południowej ulokowanych jest kilka dużych giełd oraz wiele małych i średnich. Najważniejsze z nich to Bithumb, Upbit, Korbit i Coinone. W całym kraju działa łącznie około 30 giełd, a w pierwszej połowie 2018 r. zostanie otwartych następnych 10.

Pomimo niepewności regulacyjnych i gwałtownego spadku cen wszystkich walut, nowe giełdy nadal chętnie wchodzą na rynek. Jest to oznaka zaufania i sygnał, że rok 2018 może być kolejnym wielkim rokiem dla rynku kryptowalut.