W miniony poniedziałek odbyła się specjalna edycja Warsaw Block prowadzona przez Coinfirm. Ruben Altman (COO of Rootstock) przybliżył projekt Rootstock (RSK) i jego plany na przyszłość.

Rootstock to platforma pozwalająca na budowanie i egzekwowanie “smart contracts”. Już na pierwszy rzut oka widać, że pomysł jest bliski Ethereum, jednak RSK operuje na blockchainie Bitcoina.

Altman rozpoczął przemówienie od przypomnienia rewolucji dzielenia się wartością w sieci, którą zapoczątkował Bitcoin. Dyrektor operacyjny omówił najważniejsze funkcjonalności, które oferuje projekt dla czterech głównych grup odbiorców:

  • górników Bitcoina,
  • federacji firm posługujących się Bitcoinem,
  • całej społeczności Bitcoina,
  • wirtualnych aplikacji kompatybilnych z Ethereum.

Przyszłość Rootstock

Główny gość wydarzenia zapowiedział prace nad wprowadzeniem opłat na platformie bazujących na pieniądzu fiducjarnym. Rozwiązanie to pozwoli uzyskać większą stabilność użytkownikom “smart contracts”.

W kolejnej części Altman zapowiedział funkcjonalności, które mają zostać wprowadzone do 2018 roku. Najważniejszą zmianą ma być wprowadzenie do sieci protokołu Illumina, dzięki któremu ilość transakcji na sekundę wzrośnie do 20 000. Zespół RSK pracuje nad poszerzeniem programu wynagradzania osób podtrzymujących działanie sieci.  

Uruchomienie projektu

Prezentacja dyrektora operacyjnego Rootstock zakończyła się zapowiedzią wypuszczenia produktu w grudniu tego roku. Co więcej, na twitterze CEO Rootstock, poinformował, że pod względem technologii RSK jest gotowe do rozpoczęcia działalności. Jedynym powodem zwłoki jest potencjalny hard fork Bitcoina, który może nastąpić po wgraniu SegWit2x.

Wydarzenie zakończyła debata poprzedzona prezentacją Pawła Kuskowskiego (CEO Coinfirm) o kryptowalutach w systemie bankowym oraz firmie Coinfirm.