Amerykańska agencja federalna – Us Marshals ogłosiła w komunikacie sprzedaż 3 813 bitcoinów (wartych około 53 000 000 USD), przejętych w związku z kilkoma sprawami federalnymi, karnymi, cywilnymi i administracyjnymi. Zainteresowani oferenci mają czas do 19 stycznia 2018 r. do godziny 12:00 EST na zarejestrowanie się w celu wzięcia udziału w aukcji. Jednakże, aby wziąć udział w przetargu, oferenci muszą na początku wpłacić depozyt o wartości  200 000 USD – w gotówce.

Aukcja Bitcoina online

Aukcja odbędzie się online 22 stycznia w godzinach od 9:30 do 15:30 EST.

W aukcji internetowej mogą brać udział tylko oferenci, którzy otrzymali oficjalny Formularz Oferty od USMS.

Aby oferta została rozpatrzona przez USMS, należy przesłać emailem na adres [email protected] podpisaną w formacie pdf kopię Formularza Oferty w ramach okresu aukcji online, która trwa od godziny 9:30 EST do godziny 15:30 EST w poniedziałek, 22 stycznia 2018 roku. Oferty otrzymane przed lub po upływie okresu aukcji internetowej nie będą rozpatrywane. Oferty, które nie są zgodne z instrukcją, nie będą rozpatrywane.

Nadesłane oferty będą rozpatrywane na podstawie poniższych kryteriów:

  1. Kwalifikującym się oferentem, który oferuje najwyższą cenę, będzie zwycięski
  2. Jeżeli istnieje wiele ofert po najwyższej cenie, pierwsza otrzymana oferta będzie miała pierwszeństwo; oraz
  3. Jeśli zwycięski oferent nie wywiąże się z zobowiązań, zwycięzcą zostanie ogłoszony następny oferent, który wygrywa.

Oferty uważa się za otwarte, dopóki USMS nie ogłosi, że oferta nie wygrała.

Zgodnie z raportem US Marshal Bitcoiny będą sprzedawane w “blokach”, a nie pojedynczo. Najmniejszy blok to 500 monet o wartości około 1,4 miliona dolarów. Rzadko dokonuje się sprzedaży tak dużej ilości monet, ponieważ większość inwestorów kupuje ułamki jednej monety.

Poprzednie aukcje Bitcoina

Aukcje Bitcoina nie są niczym nowym dla amerykańskich organów. W 2014 i 2015 r. rząd przeprowadził trzy aukcje dla Bitcoina, które zostały zajęte w trakcie procesu sądowego przeciwko Rossu Ulbrichtowi. Ulbricht jest założycielem Silk Road, internetowego czarnego rynku, na którym użytkownicy kupowali narkotyki i inne nielegalne towary za Bitcoina.

Silk Road działał przez ponad dwa lata, generując ponad 214 mln USD sprzedaży przed zamknięciem w październiku 2013 roku.