Amerykańska Komisja Giełd i Papierów Wartościowych (SEC) już od pewnego czasu działa przeciwko oszustwom przy ICO. Minęły 2 miesiące od kiedy SEC zablokował 2 ICO, które uznał za próbę wyłudzenia pieniędzy. Polowanie nie ustaje, na celowniku regulatora znalazło się ICO PlexCoin, które obiecywało zysk na poziomie 1 354% w mniej niż 29 dni.

PlexCorps stojące za projektem zostało założone przez mieszkańców Quebec – Dominica Lacroix oraz Sabrinę Paradis-Royer. Zostali oni oskarżeni o naruszenie przepisów przeciwko nadużyciom finansowym oraz niezarejestrowanie crowdsale w Komisji. Od sierpnia PlexCorps udało się pozyskać 15 milionów dolarów w ICO PlexCoin. Ich aktywa zostały obecnie zamrożone więc inwestorzy odzyskają swoje pieniądze, choć może upłynąć trochę czasu zanim do tego dojdzie.

PlexCoin i 1 354% zysku w miesiąc!?

Larcoix obiecał inwestorom ponad 13-krotny zwrot z inwestycji w ciągu jednego miesiąca. Zaskakuje liczba osób, które uwierzyły w te zapewnienia. PlexCorps posiada ponad 10 000 „lajków” na Facebooku mimo tego, że whitepaper nie zostało udostępnione. Zgodnie z danymi Coinmarketcap, PlexCoin (PLX) wyceniany był tuż przed oświadczeniem SEC na 0,5 dolara. Od momentu opublikowania oświadczenia cena PLX spadła do poziomu niecałych 4 centów.

Cyber Unit na ratunek

To pierwszy przypadek, którym zajął się powołany przez SEC we wrześniu zespół Cyber Unit. Nowa komórka komisji zajmuje się wyłącznie ICO. W oświadczeniu na stronie regulatora Robert Cohen, przewodniczący Cyber Unit, powiedział:

„To pierwsza sprawa badana przez Cyber Unit, która posiada wszystkie cechy cyber-oszustwa i właśnie takim nielegalnymi działaniami będzie zajmował się ten zespół. Działaliśmy szybko aby uchronić inwestorów indywidualnych przed fałszywymi obietnicami.”

Wcześniejsze kłopoty w Quebec

Lacroix już wcześniej miał kłopoty z organami nadzorującymi Quebecu. 20 października Sąd Najwyższy Quebec postawił mu zarzuty naruszenia nałożonego wcześniej zakazu przeprowadzania ICO oraz namawiania do inwestycji. W 2013 roku Lacroix przyznał się do sześciu przypadków „nielegalnych działań oraz przekazywania nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji”.

SEC zgodnie ze swoimi wcześniejszymi zapowiedziami podejmuje działania w kierunku ochrony inwestorów przed oszustwami i nieuczciwymi praktykami. Jakiś czas temu Komisja ostrzegała przed ICO promowanymi przez celebrytów.