Coraz więcej uczelni w Rosji wprowadza dodatkowe kursy do istniejących programów nauczania. Kierunki finansowe zostały wzbogacone o  zajęcia o kryptowalutach, Bitcoinie i technologii blockchain. To pierwszy raz, gdy takie przedmioty pojawiły się w ofertach uczelni. Spowodowane to było rosnącym zapotrzebowaniem wśród studentów kierunków finansowych.

Kursy o kryptowalutach

Wiele wiodących uczelni wyższych w Rosji po raz pierwszy w tym roku zacznie oferować specjalnie kierunki i przedmioty na studiach magisterskich poświęcone kryptowalutom i technologii blockchain- donosi RT. Kursy mają być włączone do istniejących programów nauczania w roku akademickim 2017/2018.

W publikacji przeprowadzono wywiady z pięcioma uczelniami.

Uniwersytet Państwowy w Moskwie (MSU)

To renomowana, koedukacyjna uczelnia państwowa. Sergey Studnikov, członek zarządu wydziału ekonomii MSU, kieruje studiami magisterskimi z zakresu analizy finansowej. Studnikov wypowiedział się na temat nowego kursu o kryptowalutach:

„Będziemy mieli zajęcia na studiach magisterskich jednocześnie dla kilku programów- w tym celu zapraszamy przedstawicieli branży”

Wyższa Szkoła Ekonomii (HSE)

Jest to jeden z wiodących i największych uniwersytetów w Rosji. Temat kryptowalut jest ujęty jako część kursu o technologiach finansowych i analizie danych, który został wprowadzony w tym roku we współpracy ze Sberbank- państwową firmą zajmującą się bankowością i usługami finansowymi.

Uniwersytet Ekonomiczny w Sankt Petersburgu (Spbgeu)

Ta uczelnia poświęciła dwie sekcje  istniejących programów o finansach, bankowości i rynkach finansowych na rzecz kryptowalut i blockchain. Zgodnie z profesorem wydziału Ekonomii i Finansów, Denisem Gorulevem, „aby wprowadzić osobny kurs tutaj, podlegalibyśmy wielu formalnych aspektom- to musiałoby być dokładnie i długo koordynowane z Ministerstwem Edukacji”.

Moskiewski Instytut Fizyki i Technologii (MIPT)

Uczelnia znana jest nieformalnie jako ‘Fiztech’. Sama siebie określa jako „top 5 Rosyjskich uniwersytetów, które są wysoko oceniane przez naukowców, studentów i inżynierów”. Instytut ma uczyć technicznych aspektów technologii blockchain.

„W tym roku mamy kilka specjalnych kursów […] Ten temat jest bardzo popularny”- mówi Andrey Raigorodsky, dyrektor Szkoły Matematyki Stosowanej i Informatyki MIPT.

Raigorodsky twierdzi, że jest duże zapotrzebowanie ze strony partnerów uczelni w tej branży:

„Na przykład Sberbank współpracuje teraz z nami- otworzyli nowe laboratorium badawcze, gdzie prowadzone są badanie w tym temacie.”

Narodowy Uniwersytet Nauki i Technologii (Misis)

Jest to główny uniwersytet w Rosji w obszarze produkcji metalu i metalurgii. Tego lata Misis i państwowy bank Vnesheconombank (VEB) podpisały porozumienie, mające pomóc utworzyć centrum dla nowych materiałów i przełomowych technologii, ze szczególnym naciskiem na technologię blockchain. Studenci będą studiować technologię blockchain w nowym centrum szkoleniowym.

„W szczególności studenci MSU, HSE, Misis, MIPT i Spbgeu będą uczyć się o Bitcoinie i innych aspektach innowacyjnych technologii finansowych”