Jeden z największych krytyków kryptowalut – CEO J. P. Morgan Chase Jamie Dimon, zmienił swoje poglądy wraz z nadejściem nowego roku. Pomimo głoszonego sceptycyzmu wobec wirtualnych walut, firma Dimona nadal pozytywnie ocenia przyszłość technologii blockchain.

We wrześniu ubiegłego roku prezes J. P. Morgan Chase nazwał Bitcoin oszustwem, co według wielu przyczyniło się do korekty w tamtym czasie. Jednak w wywiadzie na temat Bitcoina dla Fox Business przyznał, że żałuje tamtego komentarza.

Blockchain jest prawdziwy

„Blokchain jest prawdziwy”- powiedział  Dimon w wywiadzie. „Można mieć kryptodolary w jenie i takie rzeczy. ICO…. trzeba przyjrzeć się każdemu z osobna.”

Coraz to nowe pomysły wykorzystania technologii blockchain kiełkują każdego dnia, a ICO biją rekordy zebranego kapitału praktycznie w każdym miesiącu. Z drugiej strony firmy o ugruntowanej pozycji na rynku, także starają się nadążyć za rozwojem technologii i wdrażają rozwiązania oparte na blockchainie do swoich spółek. Ostatnio takim przykładem jest Kodak, który ogłosił plany wprowadzenia własnej kryptowaluty dla fotografów. Natomiast Facebook zasugerował, że przyjrzy się kryptowalutom w bieżącym roku. Kilka udanych ICO w ubiegłym roku zebrało miliony dolarów kapitału w ciągu kilku minut, co sprawia, że tendencja ta budzi kontrowersje.

„Nie interesuje mnie, aż tak ten temat (Bitcoina)” – dodał w wywiadzie Dimon.

Blockchain w płatnościach bankowych

Podczas gdy CEO J. P. Morgan Chase krytycznie odnosi się do rynku kryptowalut, pozytywnie ocenia technologię blockchain. Pomimo faktu, że technologia blockchain często podważa scentralizowaną władzę gigantów finansowych, wiele z tych instytucji próbuje wykorzystać tą technologię w celu usprawnienia swojej działalności i ułatwienia płatności transgranicznych.

J. P. Morgan Chase zapowiedział w październiku wprowadzenie systemu blockchain, który „znacznie zredukuje” liczbę stron potrzebną do weryfikacji płatności globalnych, skracając czas transakcji „z tygodni do godziny”. Partnerem projektu, zwanego międzybankową siecią informacyjną, jest Royal Bank of Canada oraz Australia i New Zealand Banking Group.

W momencie publikacji wartość Bitcoin wynosi $13 912, co oznacza spadek o niespełna 1% w perspektywie 24 godzin.