wartość bitcoina

Co sprawia, że Bitcoin ma wartość – sprawdź, dlaczego warto inwestować w kryptowaluty.

Bitcoin to kryptowaluta, która wprowadza nas w świat zdecentralizowanych transakcji finansowych. Popularność kryptowalut stale rośnie i coraz więcej osób wie o tej najbardziej popularnej. Czy jednak wiesz, co tak naprawdę stanowi o wartości BTC?

Istnieje kilka powodów, dla których tak się dzieje. Aby objaśnić wszystkie z nich, przygotowaliśmy artykuł, który pokrótce przedstawi wszystkie aspekty. Dodatkowo, wytłumaczymy, dlaczego wartość Bitcoina stale rośnie.

Wartość Bitcoina

Ważnym powodem, przez który Bitcoin ciągle zdobywa uznanie, jest, oczywiście, jego popularność. Trzy lata temu tysiące użytkowników aktywnie uczestniczyło w procesie popularyzacji Bitcoina. Moment w którym odkryto, ile pieniędzy można zarobić dzięki BTC, spowodował, że liczba ta zwiększyła się do milionów użytkowników.

Wartość BTC nie może zostać ustanowiona przez jakąkolwiek zewnętrzną instytucję. Wszystko dzięki zdecentralizowanemu systemowi, na którym oparta jest sieć Bitcoina. Dzięki wykorzystaniu technologii blockchain, ludzie nie tylko nie muszą się martwić o banki i innych pośredników przy dokonywaniu transakcji. Wszystko opiera się na systemie peer-to-peer. Oznacza to, że wysyłasz BTC bezpośrednio do adresata.

Bez wykorzystania pośredników, Bitcoin pozwala zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, a także jest niesamowitym aktywem, w które można zainwestować. Niektórzy chcą nawet otrzymywać wypłaty w Bitcoinie! Wszystko to, dzięki “górnikom”. Górnicy zajmują się utrzymywaniem baz danych sieci Bitcoina przy pomocy mocy obliczeniowej swoich komputerów.

Kolejnym powodem, który powoduje, że BTC jest tak bardzo wartościowy, to brak inflacji. Maksymalna ilość BTC, która zostanie “wyemitowana” to 21 mln BTC. Kiedy limit ten zostanie osiągnięty, dodatkowe wydobycie będzie niemożliwe.

Brak inflacji? Dlaczego?

O ile inflacja nie dotyczy Bitcoina, to cały czas należy pamiętać o wahaniach na rynku. Wahania te są w pewnym stopniu zależne od innych kryptowalut.

Kiedy Bitcoina nie będzie już można wydobywać, nie znaczy to, że nie będzie można osiągać już przychodów. Algorytm w kodzie Bitcoina mówi, że kiedy liczba BTC osiągnie 21 milionów, górnicy będą używać komputerów w celu utrzymania sieci i zwiększania efektywności transakcji. Dlatego zawsze będzie to opłacalne.

Co stanowi o wartości BTC?

Ludzie zastanawiają się, czemu Bitcoin posiada taką wartość. Oddziałuje na to wiele czynników, które mają wpływ na cenę. Trudno jest wymienić je wszystkie. Nie mniej jednak powinniśmy brać pod uwagę popularność, dostępność i inflację (a raczej jej brak).

Popularność – ten konkretny wskaźnik jest wspólny dla wielu walut, nie tylko tych cyfrowych. Im waluta popularniejsza, tym jej wartość jest większa.

Dostępność – kilka lat temu dokonywanie płatności Bitcoinem było zdecydowanie trudniejsze niż jest teraz. Kiedy chcesz dokonać płatności przy użyciu Bitcoina, możesz to zrobić w setkach sklepów, które akceptują go jako środek płatniczy. Wcześniej nie było to możliwe.

Inflacja – ograniczona inflacja ma znaczący wpływ na wartość. Ludzie wiedzą, że nie będzie więcej niż 21 milionów BTC. Z powodu braku inflacji, Bitcoin jest odporny na wahania inflacyjne.

Podsumowanie- czy Bitcoin jest naprawdę wart aż tyle?

W tym momencie Bitcoin jest wart ponad 6000 dolarów. Oczywiście zdarzają się duże korekty i upadki, ale to nie zmienia faktu, że od kilku lat wartość BTC stale rośnie.