Państwo Nicolasa Maduro stoi nad przepaścią. Gigantyczna inflacja i niewypłacalność kraju to problemy, z którymi boryka się od pewnego czasu Wenezuela. W poprzednim artykule opisywaliśmy szczegóły państwowego kryzysu, a także stosunek społeczeństwa do Bitcoina. Już wtedy eksperci sugerowali, że kryptowaluty mogą być ratunkiem dla finansów publicznych.

Nicolas Maduro ma plan

Nie chodzi jednak o wykorzystanie Bitcoina. Prezydent zapowiedział walkę z nałożonymi na kraj przez USA sankcjami poprzez stworzenie narodowej kryptowaluty, której wartość oparta będzie na rezerwach ropy, gazu, złota i diamentów. Rozwiązanie to ma, według Maduro, podciągnąć zapadniętą wenezuelską gospodarkę.

Wprowadzenie Petro, bo tak nazywać się będzie kryptowaluta, wiązałoby się z gigantycznymi wysiłkami technologicznymi i pieniężnymi dla Wenezueli, która nie może sobie w tej chwili na to pozwolić. Maduro jednak w radosny sposób zakomunikował, że “21 wiek zawitał do Wenezueli!”.

Prezydent przekazał komunikat podczas tradycyjnego, niedzielnego programu świątecznego. Petro, jak powiedział, pomoże Wenezueli w rozwiązaniu problemów finansowych, poprzez uniezależnienie się od dolara. Da możliwość zawierania transakcji finansowych oraz pozwoli na ominięcie blokady finansowej.

Sytuacja finansowa Wenezueli

Sytuacja w kraju stale się pogarsza. W ciągu ubiegłego miesiąca bolivar stracił 57% wartości w stosunku do dolara. Spowodowało to spadek wartości minimalnej płacy do $4.30 miesięcznie. Oznacza to, że miliony Wenezuelczyków cierpi biedę. Niektórych nie stać nawet na to, żeby zapewnić sobie trzy posiłki dziennie. Dla tych ludzi ogłoszenie Maduro raczej nie przyniesie ulgi.

Zdania polityków opozycji nie przekonują do wizji prezydenta. Według opozycyjnego polityka i ekonomisty, Angela Alvarado, Maduro robi z siebie klauna, a jego zapewnienia nie mają żadnej wiarygodności.

Maduro twierdzi, żę walczy on z waszyngtońską konspirację, która stara się sabotować jego rząd i zakończyć socjalizm w Ameryce Łacińskiej, a sama Wenezuela toczy finansową wojnę światową. Postępowanie rządu jest powszechnie krytykowane. Władze tego państwa w obliczu problemów ekonomicznych nie przejmują się zabezpieczeniem interesów obywateli, stawiają je poniżej interesów zewnętrznych wierzycieli.