Wenezuela wkroczyła w kryptowaluty, aby uratować walutę narodową – Boliwar. Prace nad projektem trwały kilka miesięcy i w końcu możemy zobaczyć ich efekty w postaci opublikowanego Whitepaper’u. Wartość ICO ma wynieść 5 miliardów dolarów. Będzie to pierwsza kryptowaluta emitowana przez rząd państwa. Prezydent Nicolas Maduro już podpisał dokument i wydaje się, że wszystko jest gotowe do uruchomienia w lutym projektu opartego na Ethereum.

Petro uratuje gospodarkę?

ICO ma na celu stworzenie stabilnego zasobu wartości dla ludzi. Jak możemy przeczytać w Whitepaperze:

Petro da inwestorom możliwość wejścia na rynek aktywów kryptowalutowych za pomocą instrumentu o wewnętrznej wartości, który jest bezpieczniejszy, bardziej stabilny i podatny na fundamentalną analizę, ponieważ jest powiązany z szeroko znaną branżą i dlatego nadaje się do wykorzystania w dużych transakcjach, nawet jako magazyn wartości.

Rząd planuje uczynić token użytecznym poprzez umożliwienie ludziom płacenia podatków i opłat z jego użytkiem.

Boliwariańska Republika Wenezueli gwarantuje, że przyjmie Petro jako formę płatności krajowych podatków, opłat, składek i usług publicznych, biorąc za punkt odniesienia cenę baryłki z wenezuelskiego koszyka ropy naftowej z dnia poprzedniego i procentową zniżkę.

dystrybucja kryptowaluty Petro

Dystrybucja Petro

Łączna liczba tokenów Petro (PTR) wyniesie 100 milionów. Podobnie jak Satoshi, najmniejszą jednostką PTR będzie nazywana „mene”. Mene jest rodzimym słowem Wayuu dla ropy naftowej.

Wenezuelski Organ Nadzoru nad Walutą i Działalnością Powiązaną zachowa 17,6% tokenów. 38,4% tokenów będzie dostępne w przedsprzedaży, począwszy od 20 lutego. Pozostałe 44% zostanie wydane podczas publicznej sprzedaży miesiąc później. Zniżki będą dostępne dla wszystkich chętnych do udziału w przedsprzedaży.

Jeśli ICO odniesie sukces, Petro pozyska blisko 5 mld USD (około 5% wartości  kapitalizacji ETH). Nie jest jeszcze potwierdzone, które z giełd kryptowalut dodadzą token.

Alternatywa dla dolara

Whitepaper Petro mówi o dolarze jako źródle niepewności i niestabilności na świecie. Petro ma nadzieję, że uda się temu zaradzić, oferując 31 milionom mieszkańców Wenezueli możliwość wykorzystania innych aktywów do wsparcia waluty.

Ogólnie rzecz biorąc, whitepaper wygląda dość standardowo dla branży kryptowalut. Petro ma duży potencjał, ale diabeł tkwi w szczegółach. Jeśli założyciele będą w stanie stworzyć zaufaną platformę, będzie to pierwsze popierane przez rząd ICO. Popyt na tę platformę może być ogromny.