W 2015 roku @coin_artist opublikował obraz, który zawierał ukryty klucz prywatny do portfela o wartości 4,87 BTC. Komukolwiek uda się odcyfrować klucz zakodowany w obrazie, otrzyma dostęp do portfela i pieniędzy jako nagrody. W zeszłym tygodniu BTC zostały przetransferowane z portfela, kończąc tym samym trzyletnią historię zagadki.

W celu zweryfikowania, że coin_artist nie opróżnił portfela samodzielnie, Motherboard nawiązał kontakt z twórcą. Z poniższej wiadomości z portalu Telegram wynika, że ktoś inny poinformował autora, że łamigłówka została rozwiązana. Szczęśliwiec przekazał część nagrody osobom, które naprowadziły go na poprawne rozwiązanie.

30-letni programista rozwiązuje łamigłówkę

Motherboard poinformowało, że za rozwiązaniem zagadki stoi programista. Zwycięzca zdecydował się pozostać anonimowym, powołując się na fakt, że żyje w kraju, w którym “posiadanie Bitcoina jest niebezpieczne”. Wyjaśnił jednak w jaki sposób udało mu się znaleźć rozwiązanie.

Obraz zawierał w sobie ukryty kod binarny. Zera i jedynki były wmieszane w rzędy płomieni na krawędziach obrazu. Długość płomienia połączona była z długością kodu. Element po prawej stronie zawierały informacje o kolejności odpowiednich znaków. Połączenie tych informacji przekazywało pełny kod binarny, który mógł być przetłumaczony na klucz prywatny za pomocą odpowiedniego programu.

Bitcoinowe zagadki są całkiem popularne i istnieją w obiegu już od jakiegoś czasu. W styczniu, Belgijski student znalazł klucz prywatny zakodowany w DNA przez swojego profesora, dzięki czemu wygrał 1 BTC.