Niezależnie od tego, czy to własny biznes przyniósł nadwyżki pieniędzy czy też udało nam się zaoszczędzić pieniądze w domowym zaciszu, warto zainwestować wolne środki w celu ich pomnożenia. Na początku zwykle jest najtrudniej, ale nawet osoby z niedużym kapitałem mogą stać się inwestorami. Obecnie mamy bowiem sporo możliwości – zarówno tych bezpieczniejszych, jak i bardziej ryzykownych sposobów inwestowania. Nawet posiadając stosunkowo nieduże kwoty, można zacząć na nich zarabiać. W co zatem inwestować pieniądze, gdy nie ma się ich za wiele?
Finanse pod kontrolą – jak powiększyć swój kapitał?
Oczywiście nie ma co liczyć na zdobycie fortuny, mając do dyspozycji niewiele oszczędności, ale od czegoś trzeba zacząć. Przygodę z inwestowaniem warto rozpocząć już nawet w przypadku posiadania niewielkich kwot. Należy bowiem pamiętać, że nawet nieduże wpłaty, ale regularne, są w stanie na przestrzeni kilkunastu miesięcy mniej lub bardziej poprawić naszą sytuację finansową. Nie bez powodu mówi się: ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka. Trzymanie pieniędzy na zwykłym koncie czy też w sejfie z pewnością nie pozwoli nam powiększyć kapitału, a wręcz nawet takie postępowanie przyczyni się do utraty wartości zgromadzonych środków. Pieniądze powinny być cały czas w obiegu, aby mogły dla nas pracować. Ponadto zainwestowane w coś pieniądze stają się dla nas trudniej dostępne, a więc nie kusi nas już tak bardzo, aby je wydać na jakieś błahostki. Zawsze bowiem może pojawić się gorsza sytuacja finansowa, a wówczas łatwo jest wydać i tak wolne przecież środki.
Najlepiej byłoby poszerzyć swoją wiedzę na temat inwestowania, co pozwoli na mądre inwestowanie i możliwość osiągnięcia jeszcze lepszych zwrotów z inwestycji. Samodzielne wybieranie instrumentów finansowych jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem, gdyż decydując się na współpracę z pośrednikiem, konieczne jest podzielenie się z nim zyskami. Jeśli się da, to lepiej jest unikać pośredników lub ograniczyć ich ilość do minimum. Podczas przegalądania ofert należy zwrócić uwagę także na koszty i podatki. Najlepiej jest unikać inwestycji, z których trudno jest się wycofać oraz takich, gdzie koszty początkowe i procent od prowadzenia inwestycji jest duży.
W co zatem inwestować, dysponując niedużym kapitałem?
Do najprostszych rozwiązań zalicza się inwestowanie wolnych środków na oprocentowany rachunek oszczędnościowy lub ulokowanie ich na lokacie terminowej. Takim oto sposobem można odkładać pieniądze na większe inwestycje. Jest to wygodna i bezpieczna metoda inwestowania, która nie wymaga od nas posiadania specjalistycznej wiedzy. Innym sposobem jest zainwestowanie pieniędzy w obligacje na lata. Bezpieczną formą lokowania kapitału są przede wszystkim obligacje państwowe, ale można także zainwestować w obligacje krajów rozwiniętych. Wyższym ryzykiem objęte są obligacje korporacyjne. Kolejną propozycją są fundusze inwestycyjne, których jednostki można kupić nawet online. Wystarczy zalogować się na swoje konto i złożyć odpowiednią dyspozycję. Można rozważyć także fundusze inwestycyjne indeksowe czy pożyczki społecznościowe.