Akredytywa i jej wykorzystanie

47

Co to jest akredytywa?
Akredytywa jest bardzo dobrą formą zabezpieczenia transakcji różnego rodzaju wykorzystywaną przeważnie w handlu zagranicznym. Daje ona możliwość poczucia bezpieczeństwa zarówno dla osoby dokonującej zakupu jak i osoby sprzedającej. Każda ze stron może być pewna, że zarówno przedmiot transakcji jak i płatność za niego będą dostarczone w umówiony sposób. Jedyną poważną wadą tego rodzaju zabezpieczenia jest brak możliwości wyegzekwowania od osoby sprzedającej wysłania towaru.

Kto potwierdza akredytywy?
Jedynymi instytucjami posiadającymi możliwość potwierdzania akredytyw są banki. To właśnie one pośredniczą w dokonywaniu całej transakcji i są gwarantem bezpieczeństwa dla obu stron (importera i eksportera). W całym procesie może brać udział jeden lub dwa banki w zależności od potrzeb i upodobań stron.

Jak odbywa się cały proces?
Cały ten proces można opisać w skrócie następująco:
importer otwiera akredytywę na koncie banku otwierającego (zwanego też bankiem importera) poprzez zabezpieczenie określonej kwoty pieniężnej na rachunku,
bank informuje eksportera o otwarciu akredytywy oraz warunkach, które muszą być spełnione, aby mógł wypłacić określoną kwotę (co ma być dostarczone, w jakim stanie i w jakim terminie),
dostarczenie w określonym terminie przez beneficjenta (eksportera) dokumentów potwierdzających wykonanie dostawy towaru na określonych zasadach,
wypłacenie pieniędzy z akredytywy beneficjentowi.

Kiedy stosuje się akredytywy?
Zasadniczo są dwa powody wykorzystywania tego rodzaju zabezpieczenia. Pierwszy z nich to brak zaufania do siebie stron biorących udział w transakcji. Importer ma w takim przypadku pewność, że zapłaci tylko za towar zgodny z umową, a eksporter, że po dostarczeniu towaru otrzyma należność w terminie ustalonym wcześniej.
Drugi przypadek zastosowania akredytyw to wtedy kiedy jedna ze stron prowadzi działalność w kraju posiadającym system prawny nie dający możliwości (lub dający kiepską możliwość) egzekwowania należności od dłużnika.
W obu tych przypadkach akredytywa jest jedynym poważnym zabezpieczeniem przed niedotrzymaniem umowy przez którąkolwiek ze stron.

Jakie są wady i zalety akredytywy dla każdej ze stron?
Importer – ma pewność, że towar, za który zapłaci będzie zgodny z oczekiwaniami ponieważ bank wypłaci należność z akredytywy beneficjentowi tylko i wyłącznie wtedy, gdy przedstawi stosowne dokumenty (określone w warunkach akredytywy) potwierdzające dostarczenie i sprawdzenie towaru dostarczonego. Zdecydowanym minusem akredytywy jest to, że importer nie ma żadnej gwarancji, że otrzyma towar ponieważ jeśli minie termin dostawy to akredytywa po prostu traci ważność. Zapłaci tylko za dostarczony materiał, ale nie wie na pewno czy go dostanie.
Beneficjent (eksporter) – wie, że otrzyma należność za dostarczony towar w określonym wcześniej terminie ponieważ pieniądze cały czas są w banku i ich wypłata nastąpi natychmiast po spełnieniu wszystkich warunków (dostarczenie stosownych dokumentów) lub jeśli takie są ustalone warunki w określonym terminie.

Akredytywa jest bardzo często stosowaną formą zabezpieczenia płatności transakcji w handlu zagranicznym mimo wysokich jej kosztów. Jej dużą zaletą jest wiele możliwych wariantów, które pozwalają regulować zasady jej otwierania w taki sposób, aby był możliwie najlepiej dostosowany do oczekiwać obu stron.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj