Cechy charakterystyczne umowy o dzieło

227

Umowa o dzieło jest doskonałą formą zaoszczędzenia pieniędzy przez pracodawcę przy zapewnieniu przy tym obu stron o tym, że konkretna usługa zostanie wykonana i opłacona. Zasadniczą cechą różnicującą umowę o dzieło od umowy o pracę czy zlecenie jest to, że zawierana jest na czas wykonania konkretnego (określonego w niej) dzieła, po którym następuje rozliczenie.

Jakie korzyści wynikają z podpisania umowy o dzieło?
Można je podzielić na dwie następujące kategorie:
1.Korzyści dla zleceniodawcy:
– brak obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne do ZUS,
– koszt uzyskania przychodu wynosi minimalnie 20% (przeważnie 50%),
– nie musi się martwić o dopilnowanie pracownika ponieważ płaci tylko i wyłącznie za wykonaną pracę, a nie czas pracy,
– brak obowiązku zapewnienia warunków do pracy zleceniobiorcy, który przeważnie (nie zawsze) wykonuje dzieło we własnym zakresie.
2.Korzyści dla zleceniobiorcy:
– wyższe zarobki netto niż w przypadku innych umów przy takich samych stawkach brutto (brak składek ZUS),
– swoboda pracy – pracodawca nie może określać czasu, miejsca oraz nie może posiadać kierownictwa – jeśli którykolwiek z tych warunków nie będzie spełniony umowa musi zostać zakwalifikowana jako umowa o pracę,
– jasno określone zasady wynagrodzenia – jeśli konkretne dzieło zostanie wykonane usługodawca może się spodziewać określonego w umowie wynagrodzenia.
Jako, że umowa o dzieło jest regulowana prawnie przez kodeks cywilny usługodawcom nie przysługują przywileje oraz obowiązki narzucane przez kodeks pracy co posiada wiele pożądanych zarówno dla usługobiorcy jak i usługodawcy zalet. Jednak wiąże się to również ze swoistymi wadami.

Jakie wady ma umowa o dzieło?
Umowa o dzieło nie zapewnia w żaden sposób zleceniobiorcy ubezpieczenia zdrowotnego ani społecznego co sprawia, że jeśli nie posiada nigdzie podpisanej umowy o pracę to musi wykupić sobie polisę ubezpieczeniową u ubezpieczyciela. Co więcej, nie daje żadnej gwarancji stałości pracy ponieważ podpisywana jest tylko na czas wykonania konkretnego dzieła. Ponadto zleceniodawca podpisujący umowę o dzieło nie może liczyć na to, że zostanie ono wykonane ponieważ niemożliwością jest wyegzekwowanie od zleceniobiorcy wykonania zlecenia. Oczywistym jest, że pieniądze nie zostaną przelane jednak zlecenie nie będzie wykonane.

Kiedy umowa o dzieło jest dobrym rozwiązaniem?
Podpisanie umowy o dzieło ma sens tylko wtedy jeśli zleceniodawca ma konkretną czynność do wykonania, której żaden z jego pracowników nie może wykonać. W tym celu poszukuje osoby, która chętnie wykona tą konkretną czynność we własnym zakresie za określoną stawkę. Z kolei dla zleceniobiorcy korzystne jest to wtedy kiedy chce pracować nie będąc przy tym uzależniony od czasu ani miejsca i nie zależy mu na ubezpieczeniu w ZUS.

Jak umowa o dzieło jest wykorzystywana przez przedsiębiorców?
Trzeba powiedzieć, że umowa o dzieło jest często wykorzystywana przez przedsiębiorców w celu zmniejszenia kosztów prowadzenia własnej działalności. Zatrudniają oni wtedy ludzi (przeważnie młodych, którzy mają trudność ze znalezieniem pracy) podpisując z nimi umowę o dzieło nie spełniając jednak jej warunków narzucając pracownikom zarówno miejsce, czas jak i nadzór nad wykonywaną pracą. Jest to wyraźne naruszenie obowiązującego prawa jednak nikt o tym nie informuje ponieważ nie chce stracić pracy.

Dobrym rozwiązaniem dla osób, których praca opiera się na trwałym wykonywaniu zleceń jest otwarcie własnej działalności gospodarczej, która co prawda pomniejszy ich dochody o składki ZUS oraz podatki to jednak pozwoli na wykonywanie tego samego z pełnym ubezpieczeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj