Charakterystyka obligacji

150

Obligacje są uznawane za jedną z najbardziej bezpiecznych form inwestowania pieniędzy. Czy jednak na pewno w każdym przypadku tak jest? Wszystko zależy od wypłacalności emitenta obligacji, która może być różna. Prawdą jest to, że powszechne zdanie dotyczące bezpieczeństwa zakupu obligacji dotyczy obligacji skarbowych, które zawsze są spłacane ze środków jakimi dysponuje Skarb Państwa.

Co to są obligacje?
Obligacje są papierami wartościowymi, które mogą być emitowane zarówno przez Skarb Państwa jak i banki, gminy czy też przedsiębiorstwa. Nie dają one ich właścicielowi (obligatariuszowi) żadnych praw zarówno do emitenta jak i do szczególnego traktowania przez niego. Są formą kredytu branego przez emitenta od obligatariusza z określonym terminem zwrotu (termin ten może być różnie określony). Emitent odpowiada za ich wykupienie całym swoim majątkiem (stąd bezpieczeństwo zakupu obligacji skarbowych a ryzyko zakupu obligacji wydawanych przez przedsiębiorstwa).

Różne oprocentowanie obligacji
Jak każdy kredyt również i obligacje są oprocentowane. Nie wszystkie obligacje są jednak w ten sam sposób oprocentowane, a wykupienie konkretnego rodzaju można uzależnić od przewidywanej inflacji. Rozróżniane są następujące obligacje ze względu na rodzaj oprocentowania:
obligacje o stałym oprocentowaniu – charakteryzują się stałym oprocentowaniem od zakupienia do terminu wykupu – ich zakup jest szczególnie zyskowny w okresie, w którym inflacja się zmniejsza,
obligacje o zmiennym oprocentowaniu – ich oprocentowanie jest określane konkretnie na pierwszy okres wypłaty odsetek, w każdym kolejnym jest inne i zależne od konkretnego (ustalonego wcześniej) czynnika jakim może być na przykład stopień rentowności bonów skarbowych,
obligacje indeksowane – ich zakup ma szczególny sens przy dłuższych terminach wykupu kiedy to może się znacząco zmieniać wartość określonych walut; mają one zapewnić właścicielowi realny zysk, który nie ulegnie nagłemu zmniejszeniu; dlatego ich odsetki albo nawet cała wartość nominalna może być uzależniona od cen złota czy też wskaźnika wzrostu cen,
obligacje zerokuponowe – nie posiadają żadnego oprocentowania, a zysk obligatariusza z ich wykupu polega na różnicy pomiędzy wartością nominalną (kwotą, którą zwraca emitent w dniu wykupu) a ceną emitenta (kwota, za którą obligacja została kupiona przez obligatariusza).

Jak długie mogą być terminy wykupu?
Mogą one być bardzo różne, a wszystko w zależności od ustalonego okresu wypłacalności przez emitenta. W ofercie emitentów można znaleźć następujące rodzaje obligacji w zależności od terminu wykupu:
obligacje krótkoterminowe – termin wykupu w ich przypadku wynosi od 1 do 5 lat,
obligacje średnioterminowe – termin wykupu to 5 do 12 lat,
obligacje długoterminowe – termin wykupu to powyżej 12 lat.
Obecnie można dokonać zakupu obligacji skarbowych na okres 2, 3, 4 i 10 lat. Każda z nich charakteryzuje się również innym rodzajem oprocentowania dopasowanym w taki sposób, aby były one atrakcyjne dla obligatariuszy, a tym samym zachęciły ich do zakupu.

Zakup obligacji jest opłacalną inwestycją, która może przynieść stosunkowo niewielki lecz realny i bezpieczny dochód każdemu inwestorowi. Należy tylko w odpowiedni sposób dobierać zakupowane obligacje ufając najbardziej tym emitowanym przez Skarg Państwa, banki i gminy, a ograniczając swoje zaufanie dla emitowanych prze przedsiębiorstwa. Jeśli jednak ma się zaufanie do konkretnego przedsiębiorstwa i jego wypłacalności to kupując jego obligacje można zdecydowanie lepiej zarobić ponieważ ich oprocentowanie jest przeważnie wyższe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj