Dla kogo przeznaczony jest fundusz hipoteczny?

42

Fundusz hipoteczny stosunkowo niedawno pojawił się na naszym krajowym rynku. Jest to ciekawa propozycja skierowana tylko i wyłącznie do osób starszych (a konkretnie takich, które ukończyły 65 rok życia), która jest bardzo szeroko rozwinięta w krajach takich jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania.

Jak działa fundusz hipoteczny?
Działa on na zasadzie tak zwanej odwróconej hipoteki. Każda osoba, która ukończyła określone w zasadach 65 lat życia może się zgłosić do Funduszu (jest to bardzo wąski rynek, który nie będzie się rozwijał ze względu na specyfikę świadczonych usług) i poprosić o przedstawienie oferty. Nie ma tutaj ujednoliconych zasad ponieważ wszystko zależy od kilku zmiennych czynników, które wymagają oceny indywidualnej.

Jak tworzona jest indywidualna oferta?
Każdy chętny do wzięcia udziału w funduszu hipotecznym musi przede wszystkim posiadać swoje mieszkanie lub dom, które będzie oddane pod hipotekę. Zanim jednak zostanie przedstawiona oferta ocenie muszą zostać poddane:
orientacyjna wartość nieruchomości (mieszkania lub domu),
ocena stanu zdrowia chcącego wziąć udział w funduszu.
Na podstawie tych dwóch czynników ustalana jest wartość comiesięcznej renty, która będzie wypłacana danej osobie. Dodatkowo taka osoba będzie posiadała prawo do dożywotniego zamieszkania w tym mieszkaniu, gdzie dodatkowo będzie opłacany czynsz. W zamian za to konkretny Fundusz przejmuje prawo do tego mieszkania i może z niego korzystać bez żadnych ograniczeń po śmierci poprzedniego właściciela.

Dla kogo jest stworzona oferta?
Przede wszystkim dla osób starszych, które posiadają kiepskie źródło utrzymania (niska renta lub emerytura) nie pozwalające na zaspokojenie podstawowych potrzeb takich jak na przykład opłata za mieszkanie, artykuły spożywcze, lekarstwa czy też inne niezbędne do życia elementy. Jeśli posiadają oni swoje mieszkanie to jest to duży majątek, z którego nie mogą jednak skorzystać w sposób wymierny ponieważ sprzedać go nie mogą (musieliby się wyprowadzić). Przeważnie takie mieszkania zapisywane są w testamencie osobom bliskim. Co jednak z osobami, które nie mają nikogo bliskiego? Właśnie dla nich najrozsądniej będzie skorzystać z oferty funduszu hipotecznego i oddać swoje mieszkanie w zamian za dożywotnią rentę z możliwością pozostania do końca życia w tym mieszkaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj