Finanse przedsiębiorstw cz.1: ustalanie celów

47

Finanse przedsiębiorstwa są sektorem, nad którym ich właściciele skupiają największą uwagę. Jeżeli wszystko zmierza w dobrym kierunku, następuje wzrost wartości rynkowej przedsiębiorstwa, a co za tym idzie także powiększenie stanu posiadania osób zarządzających firmą.

Ustalanie celów

Istotną rzeczą w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa jest ustalenie konkretnego celu działania. Może mieć on charakter okresowy oraz ogólny, z tym że jeden nie wyklucza drugiego. Ważne jest, aby cel był wykrystalizowany i jasny, a wszelkie działania przedsiębiorstwa były jemu podporządkowane.

Biorąc pod uwagę oś czasu wyróżniamy również cel krótkookresowy i cel długookresowy w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Jeden i drugi pełnią niezwykle istotne role jeżeli chodzi o prawidłowe działanie firmy. W przypadku celu krótkookresowego naszym priorytetem jest zazwyczaj przyczynienie się do przyrostu udziału w rynku, a co za tym idzie poprawy zyskowności przedsiębiorstwa. Poprawa sytuacji finansowej wpływa również na wzrost poziomu płac w firmie, dzięki czemu perspektywa wykonywania czynności zawodowych w takim przedsiębiorstwie staje się z punktu widzenia pracownika jeszcze bardziej atrakcyjna.

Realizacja celu

Realizowanie celów krótkookresowych przyczynia się również do lepszej realizacji celów długookresowych. Poprawa funkcjonowania czynników wpływających na wzrost znaczenia danego przedsiębiorstwa na rynku przyczynia się do jego sukcesywnego rozwoju i przyrostu sprzedaży usług, co jest głównym celem zadań marketingowych. Właściciele firm w dłuższej perspektywie czasu pragną dążyć do optymalnego poziomu zyskowności przedsiębiorstwa, nie zaniedbując kwestii związanych z inwestycjami w jego rozwój. W osiągnięciu tego celu pomocne będzie umiejętne wykorzystanie zasobów naturalnych oraz ludzkich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj