Inwestycje wielu klientom polskich instytucji finansowych kojarzą się głównie z jednostkami funduszy inwestycyjnych, które kilka lat temu kojarzyły się głównie ze spadkami. Jednak finanse, które przynoszą określone zyski, to marzenie wielu inwestorów. To właśnie oni sięgają po różne rozwiązania i decydują się na zainwestowanie środków w różne produkty, często bardzo dalekie od skojarzenia z zyskami. W co zatem inwestuje środki polski biznes?
Inwestycje kontra oszczędności
Na początku warto rozgraniczyć dwa pojęcia, które przez wielu klientów banków są używane wymiennie. Oszczędzanie, głównie na lokatach i rachunkach oszczędnościowych, nie jest inwestowaniem środków. W przypadku oszczędzania mówi się o niskim (a czasem nawet o zerowym) ryzyku inwestycyjnym, zaś sam oszczędzający może po wskazanym czasie liczyć na konkretne zyski, zapewnione z góry przez bank. W przypadku inwestowania ryzyko inwestycyjne jest dużo większe, a w przypadku inwestowania na giełdzie papierów wartościowych czy nawet w jednostki funduszy akcyjnych wielu inwestorów musi się zgodzić nawet na stratę. Inwestowanie nigdy nie zapewnia określonych zysków, które są zawsze podawane jako zyski historyczne. I rzecz kolejna, ale za to najważniejsza: inwestowanie przynosi zyski, ale zwykle są to zyski zauważalne po kilku latach od zainwestowania środków. Perspektywa czasu nie dla wszystkich inwestorów jest do zaakceptowania, dlatego część z nich decyduje się na dywersyfikację ryzyka poprzez inwestowanie części środków w produkty o mniejszych zyskach, które są gwarantowane przez bank lub państwo w przypadku obligacji skarbu państwa.
Papiery wartościowe
Najczęściej inwestowanie kojarzone jest z rynkiem papierów wartościowych. Inwestorzy, którzy mają więcej czasu, interesują się rynkiem akcji i samodzielnie inwestują w wybrane spółki giełdowe. Inwestorzy, którzy wolą takie zadania zlecać innym, wybierają fundusze inwestycyjne, które mogą inwestować część środków w fundusze akcji. W tym przypadku inwestor decyduje się na procentową zawartość funduszy akcyjnych w swoim portfelu. Podobnie samodzielnie można inwestować w papiery o niskim ryzyku inwestycyjnym, jakimi są zazwyczaj obligacje, przy czym niskie ryzyko w tym przypadku dotyczy obligacji skarbu państwa. Obligacje emitowane przez samorządy czy spółki mogą być obarczone większym ryzykiem inwestycyjnym, co obecnie pokazuje przypadek znanej firmy windykacyjnej i jej problemy z wypłacalnością. Z myślą o inwestorach skłonnych do ponoszenia ryzyka instytucje finansowe tworzą produkty strukturyzowane.
Inwestycje w nieruchomości i dzieła sztuki
Na popularności zyskuje inwestowanie w nieruchomości, także komercyjne, oraz inwestowanie w dzieła sztuki. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać, że takie inwestycje przynoszą zyski odroczone, po kilku latach. Za produkty inwestycyjne coraz częściej uważa się metale szlachetne, które są emitowane w postaci inwestycyjnych sztabek. Można również inwestować w wina i inne alkohole, przy czym ten rodzaj inwestycji skierowany jest głównie do koneserów i osób znających się na rynku alkoholi.