Kredyt z banku to dla wielu osób możliwość, aby spełnić swoje marzenia, zarówno większe, związane z zakupem nieruchomości czy samochodu, jak i z wyjazdem wakacyjnym. Tymczasem niektóre rodzaje kredytów są produktami, które nie zawsze kojarzą się tak jednoznacznie. Czy finanse pożyczone od banku są realnym wsparciem, czy może jedynie obciążeniem domowego budżetu?
Różne rodzaje kredytów
Kredyty bankowe dzielą się na kredyty udzielane osobom indywidualnym oraz kredyty biznesowe, skierowane do firm o różnej wielkości. Kredyty dla firm to często kredyty obrotowe, także w rachunku bieżącym, oraz kredyty inwestycyjne, jakie zaciąga się z myślą o potrzebie rozwinięcia prowadzonej działalności. Osoby indywidualne mogą korzystać z kredytów długoterminowych, do których zalicza się głównie kredyty i pożyczki hipoteczne ze względu na czas spłacania, oraz kredyty krótkoterminowe, w tym również pożyczki gotówkowe zaciągane na sfinansowanie bieżących potrzeb. Niektóre z kredytów mogą być kredytami celowymi. Takimi kredytami są kredyty hipoteczne na zakup nieruchomości mieszkalnej czy kredyty na zakup środków transportu. Klienci indywidualni mogą także korzystać z pożyczek odnawialnych i debetów, przyznawanych do rachunków, oraz z kart kredytowych, do których przyznany jest limit kredytowych.
Jak się starać o produkty kredytowe
Informacja o każdym zaciągniętym i spłacanym kredycie, w tym również o karcie kredytowej, są przekazywane do BIK. Stąd również pochodzą informacje o nierzetelnym spłacaniu poprzednich zobowiązań. Banki przyznają kredyty w oparciu o złożony wniosek i wyliczoną zdolność kredytową, bardzo często potrzebują także zaświadczenia o zatrudnieniu i o osiąganych dochodach. Miesięczna rata kredytu, ale również minimalna kwota do spłaty karty kredytowej, nie może przekraczać możliwości finansowych kredytobiorców. Każdy kredyt ma ustaloną ratę do spłaty, przy czym w wielu bankach kredytobiorca może występować o czasowe zawieszenie spłaty kredytu lub o wydłużenie terminu spłaty. Pożyczki gotówkowe, które co do zasady są kredytami krótkoterminowymi udzielanymi na niewysokie kwoty, mogą być przyznawane od ręki, na podstawie uproszczonej procedury kredytowej. Taka procedura dotyczy jedynie klientów, którzy w banku prowadzą rachunek od dłuższego czasu i przelewają na ten rachunek wynagrodzenie w określonej wysokości.
Kto nie dostanie kredytu
Nie każdy kredytobiorca, który złoży wniosek i jednoczenie osiąga wynagrodzenie w określonej wysokości, otrzyma kredyt. Część klient ma za sobą niespłacane terminowo kredyty i pożyczki, po których pozostały ślady w postaci zapisów w BIK. I to właśnie BIK jest często oskarżany o to, że klienci banków czy firm pożyczkowych nie mogą otrzymać żadnej pożyczki. W przypadku kredytów na wyższe kwoty i z dłuższym terminem spłaty ważna jest również forma zabezpieczenia. Najczęściej zabezpieczeniem jest zastaw na nieruchomości w przypadku kredytu hipotecznego lub pojeździe w przypadku kredytu na zakup środka transportu. Może nim być także poręczenie majątkowe, jakiego udziela osoba żyrująca pożyczkę czy kredyt.