Domowe finanse i potrzeba zarządzania nimi to dla wielu rodzin prawdziwe wyzwanie. Coraz częściej rodzina traktowana jest jak biznes, zaś wszystkie przychody i wydatki powinny być w nich skrupulatnie notowane i rozliczane. Oczywiście można w tym celu prowadzić własne arkusze kalkulacyjne, jednak coraz częściej same banki nakłaniają do korzystania ze specjalnych aplikacji czy ustawień, udostępnionych w ramach obsługi rachunku bankowego. Jak zatem zarządzać finansami domowymi z wykorzystaniem dostępu do bankowości internetowej?
Rachunek online
Banki coraz dokładniej monitorują swoich klientów oraz badają wpływy na ich rachunek i rodzaj wydatków, jakie klienci najczęściej ponoszą. Wystarczy dostęp do rachunku bankowego, do którego wydana jest karta płatnicza, aby na tej podstawie bank dokonał oszacowania sytuacji finansowej klientów. Najważniejsza jest wysokość wpływów oraz comiesięczne zobowiązania, które w wielu aplikacjach bankowych są precyzyjnie wyszczególniane. Chodzi tu głównie o płatności, które są dokonywane regularnie, w tym również spłata kredytów czy karty kredytowej. Z kolei na podstawie płatności dokonywanych kartą system bankowy może wskazać, na co najczęściej wydawane są pieniądze. W niektórych bankach to sam bank przypisuje wydatki do określonych kategorii spośród kilku kategorii wskazanych, jak np. żywność, zdrowie, wypoczynek czy rozrywka. W innych z kolei właściciel rachunku może sam tworzyć własne kategorie wydatków, przypisując do nich wskazane płatności czy miejsca, w których takich płatności dokonuje.
Przypomnienia o płatnościach
Na pewnym dużym ułatwieniem dla zarządzania budżetem rodziny jest możliwość wcześniejszego zdefiniowania niektórych płatności. Np. rachunki za prąd czy za gaz są wystawiane raz na kilka miesięcy, przy czym płatności następują zdecydowanie częściej. Możliwość ich zdefiniowania z odroczonym terminem płatności zdejmuje z domowników konieczność pamiętania o terminowym opłaceniu faktury. Wcześniejsze zdefiniowanie płatności nie oznacza jednak, że trzeba blokować na rachunku środki, aby system bankowy mógł zrealizować płatność w przyszłości. W systemach do bankowości online mogą się pojawiać przypomnienia, najczęściej na kilka dni przed płatnością, ale w niektórych systemach są one widoczne jako zaplanowane wydatki w danym miesiącu. Dzięki przypomnieniom można zapewnić środki na opłacenie rachunku czy faktury. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość definiowania sytuacji kryzysowych i nieoczekiwanych. Taką sytuacją może być brak możliwości zrealizowania płatności z powodu braku środków na rachunku, ale także informacja, że dana płatność nie została zrealizowana, bo na rachunku było zbyt mało środków. Niektóre banki pozwalają także na ustalanie wysokości dziennych i miesięcznych wydatków poprzez wprowadzanie limitów płatności kartami wydanymi do rachunku.
Coraz częściej dostęp do bankowości internetowej połączony jest ze smartfonem, do którego właściciel rachunku ma dostęp przez cały czas. Umożliwia to reagowanie na różne sytuacje na bieżąco.