Dane statystyczne pokazują, że z oszczędnościami polskich rodzin nie jest, niestety, najlepiej. Zdecydowana większość Polaków nie ma żadnych oszczędności, przodujemy natomiast w zadłużaniu się. Banki również, chętniej niż produkty oszczędnościowe, proponują swoim klientom te kredytowe.
Tym bardziej każdy klient powinien przeanalizować ofertę swojej placówki, gdyż konta oszczędnościowe oraz lokaty należą do podstawowych produktów bankowych, ponadto przeznaczone są dla klientów, którzy oczekują pewnego zysku i nie są skłonni do podejmowania ryzyka.
Konta oszczędnościowe oraz lokaty to gwarancja bezpieczeństwa środków i pewny zysk, choć niewysoki i odroczony w czasie. Środki finansowe zgromadzone w obu tych formach objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do kwoty 100 tysięcy euro. Ma to na celu zajęte do gromadzenia i pomnażania oszczędności. Mają one jednak różną specyfikację oraz bardzo różne zalety.
Lokaty bankowe
Lokata bankowa zawierana jest na konkretny, z góry ustalony czas. Oszczędności są wówczas na ten odgórnie ustalony okres zamrożone i nie można ich wypłacić wcześniej. Ewentualne przedterminowe zerwanie lokaty wiązać się może z utratą odsetek.
Do istniejącej już lokaty nie można dopłacić dodatkowych środków w czasie jej trwania. Zazwyczaj regulamin danej instytucji finansowej określa kwotę minimalną niezbędną do założenia lokaty.
Jedną z najważniejszych cech lokaty jest jej oprocentowanie: w zależności od szczegółowych warunków umowy stałe lub zmienne. Stałe oprocentowanie gwarantuje z góry określony zysk, zmienne zaś uzależnione jest od uwarunkowań rynkowych. Decydujący wpływ na oprocentowanie lokat mają stopy procentowe NBP. Bardzo często jest tak, że im wyższe środki zgromadzono na lokacie, tym korzystniejsze oprocentowanie jest nam proponowane.
Konto oszczędnościowe
Konto oszczędnościowe to produkt cechujący się znacznie większą elastycznością. To dobre rozwiązanie dla stałego, bieżącego oszczędzania nawet najmniejszych kwot. Każdą nadwyżkę, jaką uda się zgromadzić na bieżącym rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym warto przenieść na konto oszczędnościowe, aby pieniądze pracowały.
Konta oszczędnościowe mają zmienne oprocentowanie, zazwyczaj niższe niż lokata. Ich atutem jest jednak większa płynność: w dowolnym momencie posiadacz może wpłacić dodatkowe środki, ma także swobodny dostęp do swoich pieniędzy i może wypłacić oszczędności bez utraty wcześniej wypracowanych odsetek. Z reguły regulaminy bankowe nie określają kwoty minimalnej niezbędnej do założenia konta, jednak oprocentowanie jest uzależnione najczęściej od wysokości zgromadzonych środków. Zwykle także banki określają limit bezpłatnych wypłat z konta oszczędnościowego.
W obu przypadkach należy pamiętać, iż wszelki zysk zostaje obniżony o 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych. Mimo to obie te inwestycje cieszą się popularnością, ponieważ zaliczają się do tzw. bezpiecznego oszczędzania oraz dochodu pasywnego. Nie wymagają od posiadacza także wiedzy ekonomicznej.