Do października pozostało co raz mniej czasu. W nadchodzącym roku akademickim warto się zastanowić nad tym jak w praktyczny sposób można oszczędzić na np. stancję czy czynsz. Regularne odkładanie pieniędzy to na pewno nie jest rygorystyczna głodówka. Tego roku opłaty będą tylko twoim obowiązkiem, odciążeniem rodziców od płacenia za czynsz i stancję. Spowodują iż przybliżysz się do bycia bardziej samodzielnym. Istnieją skuteczne sposoby, które wpłyną na to, że w końcu nauczysz się jak należy żyć rozsądnie na studiach, mieszkając poza domem rodzinnym.
Decyzja zamieszkania na stancji powinna być przez Ciebie przemyślana, pomyśl także o podstawowych oszczędnościach. Jeśli nie ma konieczności to zrezygnuj z brania kąpieli. Na to miejsce możesz skorzystać z prysznica. Dwie zalety tego rozwiązania: szybkość orzeźwienia się oraz ekonomiczne zużycie wody. Kładąc się spać warto sprawdzić czy niepotrzebnie jest włączony sprzęt elektroniczny do zasilania. Chodzi tutaj głównie o podstawowy sprzęt każdego studenta m.in. monitor, ładowarka od telefonu lub telewizor.
Warto odkładać 10% swojego dochodu. Pierwsza praca na studiach nie jest stanowiskiem wymarzonym. Jednak warto już w tym młodym wieku zdobywać pierwsze doświadczenie zawodowe. W pracy jako kelner możesz odłożyć ze swojej wypłaty 10% każdego miesiąca, uśmiechając się sympatycznie do klientów uda Ci się zyskać pokaźne napiwki. Kwota zaoszczędzona, może pójść na coś co Ci się naprawdę przyda w przyszłej karierze zawodowej – fachowa literatura dla studenta, kursy, szkolenia itp. Pieniądze wydane w taki sposób nie będą ,,wyrzucone w błoto”.
Powinna zostać podjęta na studiach decyzja o liście wydatków miesięcznych. Każde zakupy powinny oscylować w zabranie ze sobą paragonu z ,,shoppingu”. Pod koniec miesiąca można sporządzić grafik poszczególnych kwot. Wykaz zaprezentuje to ile w przeciągu np. 30 dni kalendarzowych poszło na chemię, jedzenie i inne wydatki. Dlaczego wychodzenie na zakupy z wcześniej przygotowaną listą jest aż tak skuteczne? Będąc w supermarkecie, korzystając ze swojego grafiku ciężko będzie się dać skusić na kupno jakiejś nieprzydatnej rzeczy, która akurat nie znalazła się na wykazie potrzebnych rzeczy. Niespodziewane wydatki nie będą Cię dotyczyć – w końcu uda Ci się zerwać z tym nałogiem ,,kupowania” nieprzydatnych rzeczy. Aby zakupy były maksymalnie oszczędne warto zdecydować się na przeglądanie gazetek promocyjnych. W ulotce znajdują się produkty w przecenionych cenach. Nie warto za coś przepłacać jeśli czytając gazetkę promocyjną uda się kupić coś w obniżonej cenie.
Odejście od jedzenia na mieście to bardzo przyzwoity pomysł na oszczędzanie. Rozważenie, innej alternatywnej opcji powinno być bardziej ekonomiczne. Na co warto się zdecydować? Oszczędne rozwiązanie to oczywiście, przygotowanie posiłku na stancji lub akademiku. W taki sposób płynność finansowana budżetu nie zostanie zachwiana. Szacunkowy koszt jedzenia na mieście wynosi około 20zł. Przygotowując posiłek samemu, kwota potrzebna na obiad może wynieść w kwocie 5 lub 10zł! To robi dużą różnicę. Obiad przygotowany samemu z pewnością będzie smaczniejszy.
Nikt nie powiedział, że na studiach nie można uprawiać sportów. Jeśli zamierzasz uprawiać jakąś aktywność fizyczną to zdecyduj się na to, że zamiast uczęszczać na siłownię wybierając bilet jednorazowy wybór padnie na karnet. Kwota zapłacona raz w miesiącu wyniesie Cię znacznie taniej.
Kolejna oszczędność, która może Ci się przydać na studiach to unikanie pisania sms czy wykonania połączeń kiedy nie ma takiej potrzeby. Pisać wiadomość tekstową całkowicie za darmo można wykonać z np. ,,bezpłatna bramka sms”. Rozmowy telefoniczne można wykonywać zupełnie za darmo a to w dodatku korzystając z funkcji video. Warto zainstalować Skype i korzystać z jego funkcjonalności np. przygotowując się do jakiegoś ważnego kolokwium lub egzaminu.
Decydując się na imprezę zwróć uwagę na koszty. Każdy tydzień nie musi się kończyć wyjściem do klubu. Na dyskotece będziesz zmuszony wydać pieniądze na wejściówkę. Oszczędny sposób na imprezę to zorganizowanie domówki u siebie. Ewentualnie wato odwiedzić znajomych w akademiku.
Jeśli chcesz mieć dostęp do książek to zdecyduj się na to, że nie będziesz kupować najnowszych lektur bezpośrednio z księgarni. Warto skorzystać w tym celu z biblioteki i to właśnie tutaj znaleźć ciekawe pozycje literackie. Jeśli potrzebujesz na dłużej jakąś książkę to koniecznie zdecyduj się na skserowanie najbardziej przydatnych stron lub ich zeskanowanie. Kwotę zaoszczędzoną wydasz np. na czesne lub stancję.
Nie musisz chodzić na koncerty gdzie należy płacić za wstęp – zamiast tego pomyśl o tym, aby uczęszczać na te, które są całkowicie bezpłatne. Taki sposób na pewno będzie tańszy ponieważ nie martwisz się tym, że bilet wynosi tyle i tyle. Kwotę, którą oszczędzisz śmiało możesz wydać na płytę ulubionego zespołu. Nikt nie powiedział, że kapela występująca na darmowym koncercie jest gorsza od tej z płatną wejściówką.