W dzisiejszych czasach dla młodych, bezskutecznie poszukujących pracy ludzi doskonałym pomysłem na życie jest otwarcie własnej działalności gospodarczej. Wielu osobom kojarzy się to z wielkim ryzykiem oraz trudnościami. Czy tak jest w rzeczywistości?
Co trzeba zrobić w celu otwarcia własnej działalności?
Na całość składa się zaledwie kilka kroków, które można wykonać nawet w ciągu dwóch dni – wystarczy tylko wiedzieć gdzie należy się udać i w jakim celu.
Krok 1 – Urząd Miasta lub Urząd Gminy
Jest to miejsce, w którym dokonywany jest wpis do ewidencji działalności gospodarczych po wypełnieniu i złożeniu druku EDG-1, który zawiera wszystkie informacje o nowo powstającej firmie. Aby go wypełnić niezbędne są:
dowód osobisty,
NIP,
miejsce, w którym będzie siedziba główna firmy,
miejsce, w którym będzie przechowywana dokumentacja działalności (może być to samo co powyżej, chyba że księgowością będzie się zajmowała firma zewnętrzna),
przedmioty działalności gospodarczej – należy znać symbole PKD rodzajów działalności, które będzie wykonywało przedsiębiorstwo (można je znaleźć w internecie lub poprosić o specjalną księgę urzędnika, któremu składa się druk EDG-1),
znana data rozpoczęcia działalności – dobrze jest ustalić ją na około 2 tygodnie w przód ponieważ ułatwi to niektóre procedury.
Po złożeniu EDG-1 zostanie dokonany wpis do ewidencji oraz zostanie wysłana informacja do urzędu statystycznego, który w następstwie wyśle numer REGON nadawany każdemu przedsiębiorstwu.
Krok 2 – Firmowe Konto Bankowe
Trzeba wybrać bank oferujący najkorzystniejsze warunki i posiadając już numer REGON udać się do jego miejscowego oddziału, aby otworzyć firmowy rachunek bankowy. Dobrze jest wziąć ze sobą dokument potwierdzający wpis działalności gospodarczej do ewidencji ponieważ może on ułatwić uzupełnianie danych niezbędnych do otwarcia rachunku bankowego.
Krok 3 – Urząd Skarbowy
Dla osób, które chcą zostać płatnikami VAT (a w większości przypadków tak jest) wszystkie sprawy załatwia się tutaj w trzech okienkach:
podatek dochodowy – tutaj ustala się jaki sposób rozliczenia z urzędem skarbowym będzie obowiązywał przedsiębiorcę (podatkowa księga przychodów i rozchodów, pełna księgowość, karta podatkowa czy też ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) – można wybrać rozliczenie miesięczne i kwartalne,
VAT – poprzez wypełnienie druku VAT-R oraz dokonanie wpłaty w kasie (obecnie ok. 170 zł) można zostać płatnikiem VAT ustalając również częstotliwość jego rozliczania (miesięcznie lub kwartalnie),
aktualizacja NIP – jest ona niezbędna praktycznie tylko z jednego powodu – otwarcie firmowego konta bankowego, jednak druk należy wypełnić, a stosowne pismo dotrze w określonym czasie pocztą do domu podatnika.
Krok 4 – Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Tutaj sprawa jest wyjątkowo prosta ponieważ wszystko załatwia się przy jednym okienku poprzez wypełnienie jednego dwustronnego druku, na podstawie którego potwierdzane są przez ZUS informacje o płatniku składek, określany jest rodzaj składek, które będzie płacił oraz czy będzie korzystał z pomniejszenia składek przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności.
Po wykonaniu tych wszystkich czynności można się już w spokoju zająć prowadzeniem właściwej działalności pamiętając jedynie o rozliczaniu z fiskusem oraz wpłatach do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli będzie pilnowało się porządku w dokumentach prowadzonej działalności to można nie martwiąc się o nic skupić się na właściwym zarabianiu pieniędzy.